Brazylijki z brązowymi medalami

Reprezentacja Brazylii w tegorocznych mistrzostwach świata siatkarek wywalczyła najniższy stopień podium. Canarinhos w decydującym o medalu meczu pokonały ekipę gospodarzy, ale dopiero w tie-breaku, mimo że w meczu prowadziły już 2:0.

Już od pierwszego seta brazylijska drużyna pokazywała swoją siłę na boisku, szybko wypracowując sobie przewagę. Bardzo dobra gra blokiem i wysoka skuteczność w ataku składały się na to, że Brazylijki nie dawały dojść do głosu Włoszkom. Podopieczne trenera Marco Bonitty nie radziły sobie w przyjęciu i przez to popełniały wiele błędów. Efektem takiego obrazu gry była wygrana Brazylii do 15 w premierowej odsłonie meczu.

W drugiej partii również dominowały Brazylijki. Słaba gra gospodyń mundialu jeszcze bardziej się pogłębiała, nie potrafiły one przeciwstawić się swoim rywalkom w zasadzie w żadnym z elementów. Brazylia była natomiast bardzo zdeterminowana i skoncentrowana. Partię swoim atomowym uderzeniem zakończyła Jaqueline Carvalho. Brazylia wygrała do 13 i potrzebowała już tylko jednego seta, by stanąć na najniższym stopniu podium.

Trzecia i jak się mogło wydawać ostatnia partia rozpoczęła się od... dobrej gry Włoszek. Doskonałą dyspozycją w ataku popisywała się Valentina Diouf, dzięki czemu włoska ekipa wypracowała sobie przewagę i prowadziła już 11:8. W dalszej fazie seta przewaga gospodyń „topniała" za sprawą znakomitej gry Fernandy Rodrigues (16:15). Od tego momentu poziom bardzo się wyrównał, gra toczyła się punkt za punkt, a Włoszki wyraźnie poprawiły grę, nie popełniały już tak wielu błędów. Wszystko to złożyło się na ich zwycięstwo w tej partii do 22.

W czwartym secie Brazylijki powróciły do swojej dobrej dyspozycji z dwóch pierwszych partii. Szybko wypracowały sobie przewagę i kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku. Ponownie dominowały w bloku i ataku. Jednak Włoszki także kontynuowały swoją dobrą grę z poprzedniego seta, dzięki czemu szybko doprowadziły do remisu (11:11). Punkt za punkt, atak za atak tak wyglądała dalej ta partia. Emocje sięgały już zenitu zarówno na trybunach jak i na boisku, czego dowodem była żółta kartka dla Antonelli Del Core (19:19). Ostatecznie po wyrównanej końcówce to włoscy kibice mogli cieszyć się ze zwycięstwa w tej partii (25:22).

Tie-breaka lepiej rozpoczęły Brazylijki, które nie chciały, by powtórzyła się sytuacja z dwóch poprzednich setów, dlatego też szybko wypracowały sobie przewagę, którą chciały utrzymać do końca. Grę Brazylii prowadziła Fabiana Claudino, dzięki czemu jej zespół pewnie zmierzał do zwycięstwa i zdobycia brązowego medalu (6:12). Ostatecznie brazylijska ekipa wygrała do 7.

Włochy - Brazylia 2:3  (15:25, 13:25, 25:22, 25:22, 7:15)

Składy zespołów:

Włochy: Del Core (11), Chirichella (6), Arrighetti (4), Centoni (1), Lo Bianco (1), Costagrande (1), De Gennaro (libero) oraz Diouf (31), Bosetti C. (8), Folie (1), Piccinini (1) i Ferretti.

Brazylia: Castro (21), Jaqueline (18), Rodrigues (14), Claudino (13), Thaisa (10), Lins (5), Camila (libero) oraz Guimaraes, Caixeta i Fabiola.