PŚ w snowboardzie: odbędzie się pierwszy big air kobiet

Zimowe
PŚ w snowboardzie: odbędzie się pierwszy big air kobiet
fot. sport.freestyle.pl
Katarzyna Rusin w 2012 roku została mistrzynią świata juniorek w slopestyle

Stambuł będzie gospodarzem pierwszych w historii snowboardowych zawodów Pucharu Świata FIS w konkurencji big air kobiet. Wystartują również mężczyźni. Imprezę, z pulą nagród ponad 112 tys. franków szwajcarskich (ok. 391 tys. zł), zaplanowano na 20 grudnia.

Mężczyźni rywalizują w big air od roku 2002. Wówczas pierwsze zawody PŚ wygrał w Berlinie 26 października Szwed Bjoern Lindgren.

FIS jest bardzo zadowolony, że dojdzie do organizacji pierwszych, wspólnych zawodów, zwłaszcza z udziałem zawodniczek, które z każdym rokiem podnoszą swoje umiejętności. To miłe, że miejscem historycznego wydarzenia będzie Stambuł, jedno z największych miast świata - powiedział dyrektor Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) ds. snowboardu Uwe Beier.

Zawody, pierwsze na tureckiej ziemi w tej dyscyplinie, odbędą się na terenie kampusu Uniwersytetu Technologicznego. Organizatorzy zadbali o wysokie nagrody finansowe. Najlepsi mężczyźni otrzymają w sumie 75 tys. franków szwajcarskich, a kobiety - 37,5 tys.

Dotychczas rywalizacja zawodniczek w konkurencji big air, aspirującej do programu igrzysk olimpijskich, była jedynie w randze zawodów FIS oraz pucharów kontynentalnych. W Stambule zadebiutuje w PŚ.

W Polsce najlepszą snowboardzistką w big air jest wielokrotna mistrzyni kraju w tej konkurencji Katarzyna Rusin (KS Ski Test Kraków), która w 2012 roku została mistrzynią świata juniorek w slopestyle. Wśród mężczyzn mistrzem Polski jest Michał Ligocki (AZS AWF Katowice). Oboje kilkakrotnie zajmowali miejsca na podium w zawodach Pucharu Europy w konkurencjach freestylowych.

Big air to konkurencja, w której wykonuje się triki na skoczni podobnej do narciarskiej, jednak ocenie podlega nie odległość, a m.in. trudność wykonanej ewolucji, styl czy lądowanie.

Inauguracja snowboardowego Pucharu Świata sezonu 2014/15 nastąpi w Montafon i Copper Mountain. W Austrii (5-7 grudnia) odbędą się zawody snowcrossu, a w Górach Skalistych w stanie Kolorado - w halfpipe (6-7 grudnia).

KO, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze