Srebro Damiana Zielińskiego w ME w kolarstwie torowym

Damian Zieliński (Gryf Szczecin) zdobył w Baie-Mahault na Gwadelupie srebrny medal torowych mistrzostw Europy w sprincie. W finale Polaka pokonał wielokrotny mistrz świata Francuz Gregory Bauge. To drugi medal dla biało-czerwonych, po złocie Eugenii Bujak.

W półfinale 33-letni Zieliński pokonał w dwóch biegach Rosjanina Nikitę Szurszina. W drugiej parze zmierzyli się utytułowani sprinterzy Niemiec Robert Foerstemann i Bauge. Górą, po trzech biegach, był Francuz. W decydujących o podziale medali wyścigach Foerstemann bez trudu pokonał Szurszina, a Zieliński stoczył walkę z trzykrotnym medalistą olimpijskim, który od lat dominuje w tej konkurencji. Pojedynek zakończył się rezultatem 2:0 dla Bauge.

Urodzony w Szczecinie wychowanek tamtejszego Piasta to wielokrotny mistrz Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 (7. miejsce w sprincie) i Londynie 2012. W 2004 roku został mistrzem Europy w omnium sprinterskim i zdobył srebrny medal w sprincie drużynowym. W tym samy roku wygrał Puchar Świata w sprincie indywidualnym. Przed dwoma laty, wraz z kolegami, sięgnął po srebro ME w sprincie drużynowym.

To drugi medal polskiej ekipy w odbywających się na odległej od kontynentu Gwadelupie mistrzostwach Europy. Wcześniej na najwyższym stopniu podium stanęła Eugenia Bujak wygrywając wyścig punktowy. Jest to jednocześnie 18. medal Polaków w historii występów w mistrzostwach kontynentu.

Bliski brązowego medalu był Adrian Tekliński (Sante BSA Ziemia Brzeska), zajmując ostatecznie czwarte miejsce w olimpijskiej konkurencji omnium. Triumfował doświadczony Włoch Elia Viviani - 219 pkt, przed Jonathanem Dibbenem (W.Brytania) - 198 i Hiszpanem Unai Elloriagą - 179. Polak zgromadził w sześciu konkurencjach 176 pkt.

Na półmetku omnium kobiet (po trzech konkurencjach) liderką jest Belgijka Jolien D'Hoore - 112 pkt przed Holenderką Kirsten Wild i mistrzynią olimpijską Laurą Trott (W.Brytania) - po 108. Czwarta jest Małgorzata Wojtyra - 88 pkt.

Dalsze miejsca zajęli reprezentanci Polski w wyścigach indywidualnych na 1 km (mężczyźni) i 500 m (kobiety). Krzysztof Maksel był siódmy, a Rafał Sarnecki 16. Wśród pań na starcie stanęły dwie młode Polki - Urszula Łoś zajęła 14., a Katarzyna Kirschenstein 16. miejsce.

Mistrzostwa są pierwszym etapem kwalifikacji do igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Odbywają się na nietypowym torze - odkrytym i mającym długość 333,3 m. Od wielu lat praktycznie wszystkie zawody z udziałem czołówki światowej są rozgrywane na krytych, 250-metrowych obiektach.

Położona na Karaibach Gwadelupa od 1946 roku jest departamentem zamorskim Francji, a w 1982 roku uzyskała status regionu. Wchodzi w skład Unii Europejskiej i jest jej tzw. regionem peryferyjnym.