Parszczyński i Lewandowska najlepsi w Biegu Niepodległości

Łukasz Parszczyński

Łukasz Parszczyński (KS Podlasie Białystok), czasem 30.03, zwyciężył w 26. edycji Biegu Niepodległości w Warszawie. Wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (LKS Vectra Włocławek) - 33.15. Na starcie stanęło kilkanaście tysięcy osób.

Parszczyński, który jest zawodowym żołnierzem, wygrał zdecydowanie. Drugi na mecie Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) był wolniejszy o 1.01 min. Na najniższym stopniu podium stanął Łotysz Reinis Hartmanis - 1.07 straty.

Lewandowska natomiast o 28 s wyprzedziła Olgę Kalendarową-Ochal (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) i o 1.20 min Aleksandrę Lisowską (KS AZS UWM Olsztyn).

Trasa biegu dla upamiętnienia 96. rocznicy odzyskania niepodległości narodowej w 1918 roku, po 123 latach zaborów, prowadziła Aleją Jana Pawła II oraz Niepodległości, od ulicy Stawki do Rakowieckiej, gdzie znajdował się półmetek i tam nastąpił nawrót. Uczestnicy wyruszyli na nią dokładnie o 11.11.

Także w wielu miejscowościach we wszystkich województwach odbyły się 11 listopada imprezy biegowe (ponad 60), m.in. w Gdyni, Goleniowie, Górze k. Leszna, Luboniu, Łodzi, Łukowie, Oświęcimiu, Pile, Rzeszowie, Słupsku, Turku, Wałbrzychu, Wrocławiu i po raz pierwszy w Zakopanem.