Biathloniści startują w niedzielę. Transmisje na sportowych antenach Polsatu!

Zimowe
Biathloniści startują w niedzielę. Transmisje na sportowych antenach Polsatu!
fot. PAP
Martin Fourcade będzie bronił Kryształowej Kuli

W niedzielę w szwedzkim Oestersund wyścig sztafet mieszanych zainauguruje sezon Pucharu Świata w biathlonie. Indywidualna rywalizacja rozpocznie się trzy dni później. Kryształowych Kul bronić będą Finka Kaisa Makarainen i Francuz Martin Fourcade.

W Polsce największe nadzieje wiązane są z występem pań, które co prawda czują wielki niedosyt po olimpiadzie w Soczi, ale rok wcześniej sprawiły kibicom kilka miłych niespodzianek i teraz chciałyby udowodnić przynależność do czołówki.

 

Szczególnie cieszyły udane występy podczas mistrzostw świata 2013 w Novym Mescie na Morawach, gdzie srebro wywalczyła w biegu na dochodzenie Krystyna Pałka, obecnie po mężu Guzik (szybsza od niej była tylko Norweżka Tora Berger), a w biegu ze startu wspólnego Monika Hojnisz sięgnęła po brąz, ulegając Białorusince Darii Domraczewej i zdecydowanie najlepszej w tamtym sezonie Berger.

 

Oprócz 31-letniej Guzik i niemal równo osiem lat młodszej Hojnisz, szansę na start będą miały m.in.: najstarsza w ekipie, 35-letnia Magdalena Gwizdoń oraz Weronika Nowakowska-Ziemniak. Mężczyzn reprezentuje tylko dwóch zawodników Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk.

 

Po sezonie olimpijskim czuliśmy wszyscy niedosyt. Rok wcześniej panie zdobyły medale mistrzostw świata, a w Soczi zabrakło sukcesów. Nie pokazały w pełni, na co je stać. Bardzo bym chciała, żeby wreszcie postawiły kropkę nad +i+. Żeby wreszcie wszystko prawidłowo zagrało w jednym dniu – i umiejętności, i siła, i szczęście – powiedziała prezes PZBiat. Dagmara Gerasimuk. W podobnym tonie wypowiada się szef wyszkolenia biathlonowego związku Adam Kołodziejczyk.

 

Dziewczyny są głodne sukcesu. Po medalach mistrzostw świata w 2013 roku apetyty były ogromne, ale następny sezon nie był już tak błyskotliwy. Miejsca w dziesiątce na olimpiadzie w Soczi nikogo już nie zadowalały. Był niedosyt. Dlatego teraz będą chciały to sobie odbić z nawiązką – dodał.

Pierwsze zawody indywidualne w Oestersund zaplanowano na środę, 3 grudnia. Biathloniści rywalizować będą na najdłuższym dystansie 20 km. Dzień później na trasę 15 km wyruszą panie.Najważniejszą imprezą w kalendarzu będą mistrzostwa świata na początku marca w fińskim Kontiolahti.

 

Skład reprezentacji Polski na zawody w Oestersund:

 

kobiety (trener Adam Kołodziejczyk) - Weronika Nowakowska-Ziemniak, Krystyna Guzik, Monika Hojnisz (wszystkie KS AZS AWF Katowice) oraz Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec) i Anna Mąka (BKS WP Kościelisko)

 

mężczyźni (trener Mikołaj Panitkin) - Krzysztof Pływaczyk i Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko).

 

W zawodach otwarcia Pucharu Świata w sztafecie mieszanej 30 listopada w Oestersund wystartują: Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Łukasz Szczurek i Krzysztof Pływaczyk.

Transmisje na sportowych antenach Polsatu!

jb, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze