Studiowali tu Kusociński i Boniek, założył ją Piłsudski - warszawska AWF ma 85 lat

Inne
Studiowali tu Kusociński i Boniek, założył ją Piłsudski - warszawska AWF ma 85 lat
fot. PAP
Uroczyste zakończenie roku akademickiego na Akademii Wychowania Fizycznego jeszcze im. Józefa Piłsudskiego 1948 r.

29 listopada 1929 r. w kampusie na warszawskich Bielanach zainaugurowano I rok akademicki w ówczesnym Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego (dziś AWF). Naukę w tej powołanej przez marszałka Józefa Piłsudskiego wojskowej szkole rozpoczęło wtedy 119 osób.

Obecnie uczelnia obejmuje swym kształceniem 5864 osoby - 3722 z nich w Warszawie, pozostali studiują w filii w Białej Podlaskiej.

Jak zaznaczył rektor prof. nzw. dr hab. Andrzej Mastalerz, mimo niżu demograficznego liczba chętnych do studiowania w stołecznej AWF nie maleje.

Gdy inne uczelnie muszą zamykać niektóre wydziały, my nie mamy problemu z naborem - na każdy z kierunków od lat jest więcej chętnych niż miejsc. Ludzi przyciąga silna marka, na jaką składa się wysoki poziom nauczania, potwierdzony w rankingach, a także ta wieloletnia i niezwykła historia – powiedział.

Rektor uważa, że sprzyja temu rosnąca moda na zdrowy styl życia.

Powoli AWF przestaje być postrzegany, jako uczelnia kształcąca wyłącznie nauczycieli od fikołków. Społeczeństwo zaczyna doceniać wszechstronnie wykształconych specjalistów w dziedzinie kultury fizycznej. Nasi absolwenci znajdują pracę w różnych miejscach związanych ze sportem, zdrowiem i biznesem – podkreślił.

W przededniu święta uczelni rektor wspomniał także o nękających szkołę problemach finansowych.

Ministerstwo dotuje akademię jedynie w pięćdziesięciu procentach. Pozostałe środki uczelnia musi pozyskać sama. To trudne zadanie, gdy trzeba utrzymać tak liczne obiekty, jakimi dysponujemy. Z jednej strony bielański kampus to wyjątkowy i przepiękny kompleks, z drugiej zabytek wymagający kosztownych remontów i wysokich nakładów na media – powiedział prof. Mastalerz.

Od początków istnienia uczelnia mieści się na tym samym terenie, którego trzonem jest zespół budynków z okresu międzywojennego. Kampus projektu Edgara Norwertha powstał w latach 1928-30 i był wtedy jednym z największych i najnowocześniejszych założeń sportowych w Europie. W późniejszych latach był unowocześniany i rozbudowywany o zaplecze techniczne.

To, co stworzył Norwerth było niezwykle funkcjonalne. Jego dzieło nie zostało jednak ukończone, bowiem w planach był jeszcze pełnowymiarowy stadion. To, że do tej pory nie powstał tego typu lekkoatletyczny obiekt jest wielką stratą dla Warszawy – ocenił rektor.

Po śmierci Piłsudskiego (12 maja 1935 roku) władze państwowe nadały uczelni jego imię, a ustawą Sejmu z 1938 roku Centralny Instytut Wychowania Fizycznego został przekształcony w wojskową szkołę akademicką pod nazwą Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie. Od 1949 roku AWF uzyskała status uczelni cywilnej, jednak pozbawiono ją prawa używania imienia patrona.

W 1990 roku Sejm przywrócił nazwę Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego. Od 1970 roku działa filia w Białej Podlaskiej. Dziś to uczelnia kształcąca na siedmiu kierunkach: wychowanie fizyczne, sport, fizjoterapia, pielęgniarstwo, kosmetologia, turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne w służbach mundurowych.

W ciągu 85 lat szkoła wydała ponad 47 tysięcy dyplomów. CIWF - AWF ukończyli wybitni sportowy, m.in. Janusz Kusociński, Bronisław Czech, Zbigniew Boniek, Otylia Jędrzejczak. Wykładali tutaj cenieni specjaliści kultury fizycznej, na czele z Romanem Trześniowskim, Stefanem Wołoszynem, Zygmuntem Gilewiczem i Kazimierzem Fidelusem.

 

W największych imprezach międzynarodowych studenci AWF zdobyli łącznie 260 medali: 21 w igrzyskach olimpijskich, 76 w mistrzostwach świata, 105 - Europy oraz 58 w letnich uniwersjadach

AZ. PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze