Shegumo i Jarzyńska jeszcze raz stawali na podium podczas sobotniej Gali Biegów Masowych w Warszawie. Wicemistrz Europy w maratonie otrzymał wyróżnienie Objawienie Roku 2014, natomiast Jarzyńska uznana została maratonką 25-lecia. W gronie mężczyzn tytuł ten otrzymał rekordzista Polski na dystansie 42 km 195 m (2:07.39), dziewiąty zawodnik igrzysk olimpijskich Londyn 2012 Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań).

 

Laureatów za tegoroczny sezon wytypowało jury złożone z lekkoatletycznych ekspertów, natomiast kolejność w pozostałych kategoriach jest wynikiem głosowania internetowego, w którym udział wzięło 22 960 osób.

 

Shegumo ocenił, że był to dla niego najlepszy w karierze sezon. "Sukcesy przychodzą, gdy jest się w formie, na którą trzeba pracować miesiącami. W poniedziałek odlatuję do Portugalii, gdzie będę wchodził w trening do 17 grudnia, a potem, aż do początku kwietnia, kontynuować będę zajęcia w Etiopii. Na wiosnę planuję wystartować w maratonie we Wiedniu" - powiedział podopieczny Janusza Wąsowskiego.

 

Dystans 42 km 195 m Jarzyńska pokonywała już wielokrotnie, ale - jak przyznała - zawsze przed startem ma w myślach: "Boże, daj mi siły żebym dobiegła" i już by chciała, żeby było po biegu. "Tak mam zawsze. Tak długa trasa wywołuje we mnie najwięcej emocji i obaw. Maratonu zawsze się obawiam" - zaznaczyła.

Laureaci nagród im. Tomasza Hopfera:  

Zawodniczka Roku 2014 - Karolina Jarzyńska (MKL Toruń)
Zawodnik Roku 2014 - Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa)
Objawienie Roku 2014 - Yared Shegumo

Impreza Roku 2014:

maraton - 2. Orlen Warsaw Marathon
półmaraton - 9. PZU Półmaraton Warszawski
oryginalność - Bieg Rzeźnika (76 km w Bieszczadach)
debiut - PZU Cracovia Półmaraton Królewski
biegi 5-10-15 km - Biegnij Warszawo z PKO Bankiem Polskim
cykl - Warszawska Triada Biegowa (Konstytucji - Powstania - Niepodległości)

Maratończyk 25-lecia - Karolina Jarzyńska
Maratończyk 25-lecia - Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań)