Polacy za granicą: Skreśleni strzelają, napastnicy asystują, obrońcy w rozsypce

Eugen Polanski zdobył piękną bramkę w starciu z Hanoverem

Gdyby Adam Nawałka musiał w dniu dzisiejszym powołać piłkarzy grających za granicami naszego kraju, miałby duży ból głowy. W weekend bramki strzelali tylko zawodnicy, którzy albo nie chcą grać w kadrze (Polański) albo to kadra ich nie chce (Dybała). Do grona kontuzjowanych kadrowiczów dołączył z kolei Łukasz Piszczek, który doznał urazu w starciu z Eintrachtem.

Paulo Dybala błyszczy w ostatnim czasie w barwach Palermo, ale według prezesa PZPN temat gry 21-latka w biało-czerwonych barwach jest zamknięty. Zbigniew Boniek twierdzi, że mamy na tyle młodych zdolnych Polaków, że obecność Dybały w kadrze nie jest konieczna.

21-letni Dybala to świetny chłopak, ale niech gra dla Argentyny. Nasza filozofia jest inna...

W ten weekend Dybala po raz kolejny zachwycił ekspertów z Półwyspu Apenińskiego. Tym razem zdobył jedną z bramek w wygranym meczu z Parmą. Czy to sprawi, że polscy szkoleniowcy jednak zainteresują się losem młodego napastnika Palermo?

Polański i...Gol!

Spośród Polaków grających za granicą do siatki rywali trafiali w ten weekend jeszcze dwaj gracze, którzy mogliby aspirować do gry z orzełkiem na piersi. Jeden z nich w ostatnim czasie odrzucił jednak propozycję powrotu do kadry - mowa tu o Eugenie Polanskim. Pomocnik Hoffenheim w klubie spisuje się świetnie, a w sobotę walnie przyczynił się do zwycięstwa z Hanoverem, strzelając piękną bramkę z dystansu.

W lidze rosyjskiej swoją obecność zaakcentował wreszcie Janusz Gol, po którego bramce Amkar prowadził z FK Rostów 1:0. Były gracz Legii zszedł z boiska w 59. minucie, a mecz ostatecznie zakończył się remisem 1:1. W innym spotkaniu miało dojść do polsko-polskiego starcia, ale kontuzja Artura Jędrzejczyka zniweczyła plany naszych kibiców. W tym wypadku biało-czerwoni zagrali tylko w barwach Tereka, który uległ Krasnodarowi 0:1.

Pod nieobecność Jędzy, w marcowym meczu z Irlandią może zagrać Sebastian Boenisch, który zagrał na lewej obronie Bayeru w wygranym spotkaniu z Koeln. Porażka 1:5 w Leverkusen przynosi z kolei plamę na honorze Pawła Olkowskiego i Sławomira Peszki - graczy Kolonii. Szczególnie Peszko nie zapisze tego występu w rubryce "udany", ponieważ zagrał nieco ponad pół godziny i właśnie w tym czasie gospodarze strzelili 4 gole.

Asysty napastników

Prawdopodobnie z powodu urazu uda, boisko w meczu z Eintrachtem opuścił Łukasz Piszczek. Zanim zszedł on z murawy gospodarze strzelili dortmundczykom jedną bramkę, a po przerwie dorzucili jeszcze drugie trafienie. Piszczek z boiska zszedł, a w meczu z Hoffenheim pojawił się z kolei na murawie Artur Sobiech, który już po 2 minutach zaliczył asystę. Mimo "wejścia smoka" Polaka, Hanover wrócił z wyjazdu bez punktów.

Asystę w starciu z ADO Den Haag zaliczył także Arkadiusz Milik, który po raz kolejny wyszedł w podstawowym składzie Ajaxu (1:1). Murawy nie powąchał po raz kolejny Łukasz Teodorczyk, a jego Dynamo pokonało Worsklę 3:0. Zwycięstwo zanotował także Bayern Roberta Lewandowskiego, który skromnie, po bramce Robbena, wygrał w Berlinie z Herthą.

90 minut w barwach swoich zespołów rozegrali piłkarze występujący w lidze hiszpańskiej. Grzegorz Krychowiak tym razem mógł się cieszyć z wysokiego zwycięstwa z Granadą (5:1). Takiego szczęścia nie mieli Cezary Wilk i Przemysław Tytoń, których drużyny zdobyły łącznie...0 punktów. Całe spotkanie derbowe z Juventusem (1:2) zaliczył także Kamil Glik, który w protokole sędziowskim zapisał się jedynie żółtą kartką.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Millwall (2:2)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut z Crystal Palace (1:1)
Wojciech Szczęsny (Arsenal Londyn) – poza kadrą na mecz z West Brom z powodu kontuzji biodra
Marcin Wasilewski (Leicester) – 90 minut w przegranym meczu z QPR (2:3)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut w wygranym meczu z Charltonem (1:0)
Radosław Majewski (Huddersfield) – poza kadrą na mecz z Boltonem
Tomasz Kuszczak (Wolves) – na ławce rezerwowych w przegranym meczu z Brentford (0:4)

BELGIA

Waldemar Sobota (Club Brugge) – poza kadrą na mecz z Anderlechtem

CHINY

Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe) – sezon w lidze chińskiej skończył się 2.11.2014 roku.

CYPR

Łukasz Gikiewicz (AEL) – poza kadrą na mecz z Othellos Athienou

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – poza kadrą na mecz z Monaco z powodu złamanej ręki

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut w wygranym meczu z Granadą (5:1)
Przemysław Tytoń (Elche) – 90 minut w przegranym meczu z Sociedad (0:3)
Cezary Wilk (Deportivo) – 90 minut w przegranym meczu z Atletico Madryt (0:2)
Damien Perquis (Betis) – poza kadrą na mecz z Llagosterą

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 90 minut i asysta w meczu z ADO Den Haag (1:1)
Filip Kurto (Dordrecht) – 90 minut w przegranym meczu z Willem II Tilburg (0:4)
Sebastian Steblecki (Cambuur) – wszedł w 75. minucie przegranego meczu z Alkmaar (0:2)

NIEMCY

Paweł Olkowski (Koeln) – 90 minut w przegranym meczu z Leverkusen (1:5)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 38 minut w meczu z Eintrachtem (0:2). Opuścił boisko z powodu kontuzji
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – poza kadrą na mecz z Eintrachtem
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut w wygranym meczu z Herthą (1:0)
Artur Sobiech (Hannover) – wszedł w 84. minucie przegranego meczu z Bayerem Leverkusen (3:4) i zaliczył asystę przy bramce Stindla
Adam Matuszczyk (Koeln) – poza kadrą na mecz z Leverkusen
Sławomir Peszko (Koeln) – wszedł w 57. minucie meczu z Leverkusen
Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut i piękna bramka w wygranym meczu z Hanoverem (4:3)
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – 90 minut w wygranym meczu z Koeln (5:1)
Ludovic Obraniak (Werder Brema) – poza kadrą na mecz z Paderborn
Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – mecz z Norymbergą w poniedziałek
Kacper Przybyłko (Greuther) – 90 minut w meczu z Heidenheim
Martin Kobylański (Union) – na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Aue (2:1)
Grzegorz Wojtkowiak (TSV) – poza kadrą na mecz z FSV
Piotr Ćwielong (Bochum) – poza kadrą na mecz z Ingolstadt

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – mecz z Pacos de Ferreira w poniedziałek

ROSJA

Maciej Rybus (Terek Grozny) – 90 minut w przegranym meczu z Krasnodarem (0:1)
Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – poza kadrą na mecz z Terekiem z powodu kontuzji kolana
Marcin Komorowski (Terek Grozny) – 90 minut w przegranym meczu z Krasnodarem (0:1)
Janusz Gol (Amkar) – grał do 59. minuty w meczu z FK Rostów (1:1) i strzelił bramkę na 1:0 dla Amkara
Damian Zbozień (Amkar) – poza kadrą na mecz z FK Rostów
Jakub Wawrzyniak (Amkar) – poza kadrą na mecz z FK Rostów
Adam Kokoszka (Torpedo) – 90 minut w meczu z Kubaniem (1:1)

RUMUNIA

Łukasz Szukała (Steaua Bukareszt) – mecz z Botosani w poniedziałek
Kamil Biliński (Dinamo) – grał do 65. minuty w meczu z Petrolul (0:0)

SZKOCJA

Radosław Cierzniak (Dundee United) – 90 minut w meczu Pucharu Szkocji z Motherwell (2:1)
Jarosław Fojut (Dundee United) – poza kadrą na mecz z Motherwell
Łukasz Załuska (Celtic) – na ławce rezerwowych z meczu Pucharu Szkocji z Hearts (4:0)

UKRAINA

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – na ławce rezerwowych w wygranym meczu z Worsklą (3:0)

WŁOCHY

Thiago Cionek (Modena) – 90 minut w wygranym meczu z Crotone (4:1)
Kamil Glik (Torino) – 90 minut i żółta kartka w przegranym meczu z Juventusem (1:2)
Piotr Zieliński (Empoli) – na ławce rezerwowych z Atalantą (0:0)
Paweł Wszołek (Sampdoria) – mecz z Napoli w poniedziałek
Łukasz Skorupski (Roma) – na ławce rezerwowych w meczu z Interem (4:2)
Bartosz Salamon (Pescara) – 90 minut w meczu z Lanciano (1:1)
Mateusz Lewandowski (Entella) – poza składem na mecz z Avellino (0:0)
Michał Chrapek (Catania) –  na ławce rezerwowych w przegranym meczu z Ternaną (0:1)
Rafał Wolski (Bari) – na ławce rezerwowych w przegranym meczu z Bolonią (0:2)
Paulo Dybala (Palermo) - 90 minut i bramka w wygranym meczu z Parmą (2:1)