Polacy za granicą: Glik i długo, długo...nikt

Kamil Glik (w środku) został bohaterem Torino w spotkaniu z Genoą

Kamil Glik był bezsprzecznie polskim bohaterem weekendu wśród piłkarzy grających za granicą. Kapitan Torino zdobył dwa gole w wygranym 2:1 spotkaniu z Genoą. Sobotni mecz z Wolfsburgiem z pewnością na długo zapamięta Adam Matuszczyk, który wszedł na murawę w 65. minucie, ale niedługo później został zdjęty przez trenera z boiska.

Prawie 29 lat trzeba było czekać na podwójną zdobycz bramkową Polaka w Serie A. Po raz ostatni dwukrotnie do siatki trafiał we Włoszech Zbigniew Boniek, w rozegranym 5 stycznia 1986 roku meczu Roma - Atalanta. Wyczyn obecnego prezesa PZPN powtórzył w niedzielę Kamil Glik, który zapewnił Torino zwycięstwo 2:1 z Genoą. Obie bramki obrońca reprezentacji Polski zdobył wykańczając dośrodkowania ze stałych fragmentów gry.

Innym Polakiem grającym we Włoszech, który zaznaczył w weekend swoją obecność na murawie, był Piotr Zieliński. Młody pomocnik Empoli zapisał się jednak w protokole sędziowskim żółtą kartką za udział w bójce w doliczonym czasie gry. Przez 35 minut, gdy przebywał na placu gry, Zieliński ani razu nie zagroził bramce Fiorentiny.

Na Wyspach Brytyjskich grali przede wszystkim polscy bramkarze. Dobre spotkania w barwach swoich ekip rozegrali Artur Boruc, Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny. Bournemouth Boruca i Swansea Fabiańskiego swoje spotkania wygrały, natomiast Szczęsny mógł cieszyć sie tylko z 1 punktu w starciu z Liverpoolem. Remis zapewnił gospodarzom w końcówce Martin Skrtel. W Szkocji zagrał kolejny polski golkiper - Radosław Cierzniak, który wraz z Jarosławem Fojutem walnie przyczynił się do sprawienia niespodzianki w postaci zwycięstwa Dundee nad Celtikiem.

Okazji do zdobycia kolejnej bramki w Bundeslidzie nie miał tym razem Robert Lewandowski, który pauzował z powodu kontuzji. Grali za to byli koledzy "Lewego" z Borussii Dortmund, ale nie uchronili BVB od kolejnej 10. już porażki w tym sezonie. Jakub Błaszczykowski zmienił w 76. minucie spotkania bezbarwnego Łukasza Piszczka, ale i on nie potrafił odmienić wyniku spotkania. Tylko 18. minut w barwach Koeln zagrał z kolei Adam Matuszczyk. Polski pomocnik zszedł bardzo szybko z boiska po tym, jak jego drużyna straciła gola w końcówce i trener ze względów taktycznych zdecydował się wprowadzić na murawę gracza, który bardziej przyda się w ofensywie...Dla Matuszczyka był to z pewnością mocny "policzek".

Do siatki w Eredivisie nie trafił także Arkadiusz Milik, który zagrał 63. minuty z Excelsiorem. "Niewyraźny" snajper został zmieniony przez Richairo Zivkovicia, który w ostatnich minutach spotkania odwdzięczył się za zaufanie Frankowi de Boerowi i ustalił wynik spotkania na 2:0 dla Ajaksu.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Blackpool (6:1)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut z Hull City (1:0)
Wojciech Szczęsny (Arsenal) – 90 minut z Liverpoolem (2:2)
Marcin Wasilewski (Leicester) – 90 minut z West Ham (0:2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Middlesbrough (2:0)
Radosław Majewski (Huddersfield) – poza kadrą na mecz z Birmingham (0:1)
Tomasz Kuszczak (Wolves) – na ławce w meczu z Brighton (1:1)

BELGIA

Waldemar Sobota (Club Brugge) – poza kadrą na mecz z Genk (4:1)

CHINY

Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe) – sezon w lidze chińskiej skończył się 2.11.2014 roku

CYPR

Łukasz Gikiewicz (AEL) – nie zagrał z Doxa (0:0)

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – poza kadrą na mecz z Reims (1:3) z powodu złamanej ręki

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – mecz 16. kolejki z Realem Madryt przełożony na 4 lutego ze względu na udział Królewskich w Klubowych Mistrzostwach Świata
Przemysław Tytoń (Elche) – 90 minut z Malagą (1:2)
Cezary Wilk (Deportivo) – wszedł w 74. minucie meczu z Villarealem (0:3)
Damien Perquis (Betis) – na ławce w meczu z Santander (2:0)

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) – 63 minuty z Excelsiorem (2:0)
Filip Kurto (Dordrecht) – 90 minut z Groningen (1:1)
Sebastian Steblecki (Cambuur) – na ławce w meczu z Zwolle (2:1)

NIEMCY

Paweł Olkowski (Koeln) – 90 minut z Wolfsburgiem (1:2)
Adam Matuszczyk (Koeln) – 18 minut z Wolfsburgiem; pojawił się na murawie w 65, a zszedł w 83. minucie (1:2)
Sławomir Peszko (Koeln) – poza kadrą na mecz z Wolfsburgiem (1:2)
Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – 76. minut z Werderem (1:2)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – wszedł w 76. minucie meczu z Werderem; zmienił Łukasza Piszczka (1:2)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – poza kadrą na mecz z Mainz (2:1) z powodu kontuzji
Artur Sobiech (Hannover 96) – poza kadrą na mecz z Freiburgiem (2:2) z powodu kontuzji
Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut z Hertą (5:0)
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – na ławce w meczu z Frankfurtem (1:1)
Ludovic Obraniak (Werder Brema) – poza kadrą na mecz z Borussią (2:1)
Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – 90 minut z Heidenheim (1:0)
Kacper Przybyłko (Greuther) – 90 minut z Norymbergą (0:0)
Martin Kobylański (Union) – poza kadrą na mecz z Fortuną (0:1)
Grzegorz Wojtkowiak (TSV) – w poniedziałek mecz z Lipskiem
Piotr Ćwielong (Bochum) – poza kadrą na mecz z Aue (1:1)