Turów nadal niepokonany. Tym razem bez szans Asseco

Chris Wright w meczu z Asseco zdobył 15 punktów

Koszykarze PGE Turowa Zgorzelec wygrali 12. mecz w Tauron Basket Lidze. Tym razem mistrzowie Polski pokonali Asseco Gdynia 101:85. W Toruniu Łukasz Koszarek poprowadził Stelmet Zielona Góra do zwycięstwa nad Polskim Cukrem 71:62.

Pierwsza kwarta meczu w Zgorzelcu mogła zaskakiwać – była nie tylko wyrównana, ale to goście częściej utrzymywali się na prowadzeniu. Po jednej z akcji Ovidijusa Galdikasa Asseco wygrywało 12:7. Nieźle spisywał się także Filip Matczak, a dzięki rzutom wolnym A.J. Waltona ciągle można było zaobserwować pięciopunktową przewagę gdynian. Nie do zatrzymania był jednak Damian Kulig. To jego siedem punktów z rzędu pozwoliło PGE Turowowi na wyjście na prowadzenie. W drugiej części meczu zaskakiwał Michał Chyliński – zawodnik ekipy ze Zgorzelca rzucił pięć trójek i to głównie dzięki niemu wzrastała przewaga drużyny trenera Miodraga Rajkovicia. Po jego ostatnim rzucie z dystansu w pierwszej połowie PGE Turów wygrywał 51:35.

Trzecia kwarta nie przyniosła żadnych zmian. Mistrzowie byli bardzo efektywni w ataku i powiększali przewagę. Co prawda w pewnym momencie Asseco zbliżyło się na 10 punktów po kolejnej akcji Galdikasa, ale później serią 12:0 popisał się PGE Turów i po rzutach wolnych Vlada Moldoveanu było już 76:54 dla gospodarzy. Ostatnia kwarta była już tylko formalnością, ponieważ zespół trenera Davida Dedka nie był w stanie odrobić strat do rywali. Ostatecznie mistrzowie Polski wygrali całe spotkanie 101:85.

Najlepszym strzelcem PGE Turowa był Damian Kulig z 19 punktami i sześcioma zbiórkami. Po 15 punktów dołożyli Michał Chyliński i Chris Wright. W ekipie Asseco wyróżniał się Ovidijus Galdikas, który zakończył mecz z 20 punktami na koncie.

Koszarek show

W Toruniu beniaminek - Polski Cukier, przegrał szósty raz z rzędu. Początek spotkania zdecydowanie należał do gości. Polski Cukier był nieskuteczny i nie radził sobie z obroną Stelmetu – dlatego zielonogórzanie po niecałych trzech minutach i trafieniu Quintona Hosleya prowadzili 8:0. Późniejsza trójka tego samego gracza pozwoliła drużynie trenera Saso Filipovskiego wygrywać 11 punktami. Dzięki trzem rzutom wolnym Łukasza Koszarka wicemistrzowie Polski prowadzili po pierwszej kwarcie 24:12. W drugiej części meczu przewaga Stelmetu wzrosła nawet do 16 punktów. Sytuację torunian starali się zmienić William Franklin i Jarosław Zyskowski, ale trzeba podkreślić, że gospodarze w pierwszej połowie popełnili aż 10 strat. Ostatecznie po 20 minutach goście wygrywali 39:28.

Początek trzeciej kwarty był bardzo dobry w wykonaniu Polskiego Cukru. Świetnie radził sobie przede wszystkim Krzysztof Sulima, a po czterech punktach z rzędu Seana Denisona gospodarze tracili zaledwie dwa punkty do rywali. Wtedy o przerwę poprosił trener Filipovski i Stelmet zaczął seryjnie trafiać z dystansu. Dzięki m.in. dwóm trójkom Koszarka zielonogórzanie prowadzili 55:43. W ostatniej kwarcie po akcjach Corbetta i Franklina torunianie przegrywali tylko dziewięcioma punktami, ale dwie kolejne trójki Koszarka i trafienie Hrycaniuka pozwoliło kontrolować sytuację gościom. Wicemistrzowie Polski wygrali w Toruniu 71:62.

Łukasz Koszarek była najlepszym zawodnikiem Stelmetu – zdobył 19 punktów i osiem asyst. Chevon Troutman dołożył do tego double-double – 11 punktów i 13 zbiórek. W ekipie gospodarzy na wyróżnienie zasługiwał Jarosław Zyskowski, który rzucił 15 punktów.

PGE Turów Zgorzelec – Asseco Gdynia 101:85 (23:21, 28:14, 27:22, 23:28)

PGE Turów: Damian Kulig 19, Michał Chyliński 15, Chris Wright 15, Nemanja Jaramaz 10, Mardy Collins 10, Łukasz Wiśniewski 9, Ivan Zigeranovic 8, Vlad-Sorin Moldoveanu 8, Filip Dylewicz 3, Michael Gospodarek 2, Tony Taylor 2, Jakub Karolak 0.

Asseco: Ovidijus Galdikas 20, A. J. Walton 12, Przemysław Frasunkiewicz 11, Filip Matczak 10, Piotr Szczotka 8, Sebastian Kowalczyk 7, Przemysław Żołnierewicz 6, Lazar Radosavljevic 5, Jakub Parzeński 4, Roman Szymański 2.

Polski Cukier Toruń - Stelmet Zielona Góra 62:71 (12:24, 16:15, 21:20, 13:12).

Polski Cukier: Jarosław Zyskowski 15, LaMarshall Corbett 12, Sean Denison 11, Krzysztof Sulima 9, William Franklin 9, Aleksander Perka 4, Marcin Nowakowski 2, Zarko Comagic 0, Adam Lisewski 0, Marcin Sroka 0, Michał Jankowski 0.

Stelmet: Łukasz Koszarek 19, Chevon Troutman 11, Quinton Hosley 10, Adam Hracyniuk 9, Przemysław Zamojski 9, Daniel Johnson 7, Aaron Cel 4, Kamil Chanas 2, Kamil Zywert 0, Maciej Kucharek 0.