Żyła mistrzem Polski

Piotr Żyła (z lewej) i Maciej Kot

Piotr Żyła (KS Wisła w Wiśle) zdobył we wtorek tytuł mistrza Polski w skokach narciarskich na dużym obiekcie w Wiśle Malince. Srebro wywalczył niespodziewanie Adam Ruda (ZTS Zakucie Zagórz), a brąz Jan Ziobro (WKS Zakopane).

Żyła po raz pierwszy w karierze wywalczył zimą indywidualnie złoty medal krajowych mistrzostw. Wiślanin zdominował rywalizację. Oddał dwa długie skoki - 125,5 m i 131,5 m. Już po pierwszej serii jego przewaga punktowa nad kolejnym zawodnikiem wynosiła 16 pkt, a w finale wzrosła do 35,1 pkt.

Na drugim miejscu mistrzostwa ukończył 19-latek Ruda, który po pierwszej serii był dziesiąty po skoku na odległość 110,5 m. W finale uzyskał 127 m i wyprzedził większość rywali.

Ziobro, który awansował z siódmej pozycji na trzecią (114 m, 122,5 m), powiedział: "Pierwszy skok był nieco za krótki. Drugi był już lepszy, ale do naprawdę dobrych skoków, na które mnie stać, jeszcze wiele brakuje. Warunki były dziś trudne – wiatr z tyłu i płynąca w torach woda - ale równe dla wszystkich".

Wyjątkowo szczęśliwy był wicemistrz z Podkarpacia, tym bardziej, że na trybunach miał swoich kibiców. Po dekoracji zgotowali mu owację.

Ich doping mnie poniósł. Nie spodziewałem się medalu. Pierwszy skok oddałem ze strachem, bo wcześniej trzy razy upadłem na treningu. Drugi był dobry, choć po wyjściu z progu czułem, że coś jest nie tak, zaczęło mnie "odciągać", ale ostatecznie poszło mi dobrze – mówił Ruda.

Po zakończeniu mistrzostw trener Łukasz Kruczek podał skład reprezentacji na pierwsze zawody 63. Turnieju Czterech Skoczni: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro, Klemens Murańka i Aleksander Zniszczoł.