Najliczniejszą grupę stanowią motocykliści. Wśród 161 pasjonatów jazdy jednośladami po raz piąty wystartuje na trasę tych zawodów warszawiak Jakub Przygoński (szósty w ubiegłorocznej edycji), a zadebiutują: lublinianin Jakub Piątek, krakowianie Michał Hernik i Paweł Stasiaczek oraz mieszkający w Londynie Maciej Berdysz.

 

W gronie 137 załóg samochodowych po raz dziesiąty przystąpi do dakarowej rywalizacji Krzysztof Hołowczyc, który dwukrotnie był piąty (2009, 2011), a rok temu szósty. Jego pilotem w Mini All4Racing będzie Francuz Xavier Panseri, który od 2008 roku mieszka w Warszawie.

 

SMG Buggy poprowadzi Adam Małysz z Rafałem Martonem, BMW - Piotr Beaupre z Jackiem Lisickim, a Toyotę Hilux – Marek Dąbrowski z Markiem Powellem. Brytyjski kierowca cross-country w ostatniej chwili zastąpił Jacka Czachora, który nie przyleciał do Argentyny z powodu śmierci syna.

 

Jedynym Polakiem wśród 45 quadowców jest zdobywca Pucharu Świata Rafał Sonik. „Dakar to dla mnie życie, które przeżywa się w dwa tygodnie. Po wielkich przygotowaniach zaczyna się od wielkich nadziei, później przychodzą kłopoty, złe i dobre decyzje, radości, smutki, czasem rozczarowania i zawsze ponownie nadzieje” – przyznał krakowianin.

 

W klasie ciężarówek rywalizować będą Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski, których w Tatrze Jamal tradycyjnie wspomoże Czech Filip Skrobanek. To jedyny biało-czerwony pojazd w "wadze ciężkiej". Natomiast do holendersko-belgijskiego teamu po raz kolejny zaproszony został mechanik z Olesna Dariusz Rodewald, pierwszy Polak, który wygrał Rajd Dakar w styczniu 2012 roku.

 

Pierwszy, niedzielny etap zakończy się w Villa Carlos Paz. Wszyscy uczestnicy mają do pokonania trasę długości ponad 830 km z krótkim odcinkiem specjalnym liczącym zaledwie 170 km.