Derby Pomorza dla Vistalu

Piłka ręczna

W meczu na szczycie ligowej tabeli Vistal Gdynia bez kłopotów pokonał Start Elbląg 37:33. Do sukcesu gdynianek wyraźnie przyczyniła się Patrycja Kulwińska, która zdobyła jedenaście bramek. W drugiej połowie Start miał szansę na odrobienie strat, ale w najważniejszych momentach zawodziła skuteczność.

Derbowy mecz znakomicie rozpoczęła Kinga Gutkowska, która w ostatnim czasie jest najlepszą snajperką Vistalu. Gospodynie błyskawicznie objęły dwubramkowe prowadzenie. Ambitnie grające elblążanek utrzymywały dystans i dążyły do odrobienia niewielkiej starty. Grę Startu kreowała  Sylwia Lisewska, która miała udział przy bezpośrednim zdobywczyni bramek dla ekipy przyjezdnej.

Ze swoich zadań świetnie wywiązywała się Weronika Kordowiecka, która pod nieobecność Gapskiej musiała od pierwszej minuty stawiać czoła dużo bardziej doświadczonym zawodniczkom z Elbląga. W 20. minucie, przy trzy bramkowym prowadzeniu miejscowych zawodniczek  (12:9)  szkoleniowiec Startu zdecydował się na zmianę w bramce. Grającą przeciętnie Ewę Sielicką zastąpiła Ewelina Kędzierska. Nie uchroniło to Startu przed stratą kolejnej bramki. Tym razem z prawego skrzydła trafiła Katarzyna Janiszewska.

Przyjezdne przeniosły ciężar gry na lewą stronę i sprytnie uruchomiły Katarzynę Kołodziejską, która rozpoczęła odrabianie strat. Kolejne trafienie dołożyła Edyta Szymańska i elblążanki przegrywały już tylko różnicą dwóch bramek (13:11). Kolejne minuty należały do miejscowych, które konsekwentnie podwyższały prowadzenie. Po bramce Zych miejscowe prowadziły pięcioma bramkami. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem brązowych medalistek ubiegłego sezonu 18:15.

Drugą odsłonę zdecydowanie lepiej rozpoczęły gdynianki. Obydwie ekipy zapomniały o zadaniach defensywnych i skoncentrowały się na grze ataku. W ciągu ośmiu minut wpadło aż dziesięć bramek, z czego aż siedem dla Vistalu! Zawodniczki z Trójmiasta odjechały rywalkom. W pewnym momencie miejscowe prowadziły 25:18.

Przewaga gdynianek oscylowała wokół siedmiu-ośmiu bramek. Jedyne na co było stać zawodniczki to odrobienie kilka bramek przewagi. Szansa dla Startu pojawiła się na dwanaście minut przed końcem meczu. Kiedy sędziowie odesłali na dwie minuty Aleksandrę Zych, a chwilę później za bezmyślny faul Emilię Galińską. Rozpędzone szczypiornistki zmniejszyły starty do czterech trafień. Serię czterech bramek z rzędu Startu przerwała najskuteczniejsza tego dnia Patrycja Kulwińska. Po okresie gry w osłabieniu gościom zdobywanie bramek nie przychodziło już z taką łatwością. Przyjezdnym kilka razy zbliżały się na trzy bramki różnicy.

Na niespełna cztery minuty przed końcową syreną o ostatnią przysługującą przerwę poprosił szkoleniowiec przyjezdnych. Po wznowieniu gry efektowną bramkę zdobyła Edyta Szymańska, ale kolejne dwa trafienia dołożyły gospodynie i było jasne, że Vistal tego meczu nie przegra. Ostatnie minuty to radosne zabawy z piłką z elementami piłki ręcznej w wykonaniu obu drużyn. Ostatecznie Vistal pokonał Start 37:33.

Vistal Gdynia - Start Elbląg 37:33 (18:15)

Najwięcej bramek: dla Vistalu - Patrycja Kulwińska 11, Kinga Gutkowska 7, Aleksandra Zych 7; dla Startu - Edyta Szymańska 8, Joanna Waga 7, Sylwia Lisewska 7