Medalowe aspiracje Polaków. Transmisje w Polsat Sport News!

Zimowe
Medalowe aspiracje Polaków. Transmisje w Polsat Sport News!
fot. PAP

W holenderskim Dordrechcie rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w short tracku. W zawodach wystartują reprezentanci Polski z Patrycją Maliszewską na czele. Transmisje na żywo w sobotę i niedzielę w Polsat Sport News.

Naszą największą nadzieją medalową będzie Patrycja Maliszewska, która przed dwoma laty w szwedzkim Malmo zdobyła medale brązowe na 500 metrów oraz w biegu sztafetowym. W 2011 roku reprezentantka Juvenii Białystok osiagnęła swój największy sukces zdobywając srebrny medal na 500 metrów na Mistrzostwach Europy w Heerenveen. Polka w biegu finalowym przegrała jedynie z Włoszką Martiną Valcepiną. Przed rokiem na mistrzostwach Starego Kontynentu, które odbyły się w Dreźnie Patrycja Maliszewska była 11. w klasyfikacji wielobojowej (8. na 1000 metrów, 9. na 500 metrów i 16. na 1500 metrów).

 

Jestem pozytywnie nastawiona do tych zawodów. Mam ogromną przyjemność, że tutaj jestem – podkreśla Patrycja Maliszewska. - Zawody w Holandii są dla mnie kolejnym etapem przygotowań do zbliżających się Mistrzostw Świata. Jestem zadowolona ze swojej formy. Dam z siebie wszystko i mam nadzieję, że to przełoży się na wyniki – dodała reprezentantka Juvenii Białystok.

 

Patrycja z szansami na podium

 

W porównaniu do zeszłorocznych Mistrzostw Europy, które odbyły się w Dreźnie Polska może wystawić nie trzech a dwóch zawodników w konkurencjach indywidualnych oraz sztafety w rywalizacji kobiet oraz mężczyzn. Zmieniła się również formuła rozgrywania zawodów.

 

Pierwszego dnia rozgrywane są eliminacje na każdym dystansie. Jestem ciekawa jak sprawdzę się w takim ustawieniu – mówi Patrycja Maliszewska. - Przejście z 1500 metrów na 500 metrów a później na dystans 1000 metrów oraz na rywalizację sztafet wymagało dużego skupienia oraz szybkiego przestawienia taktyki, sposobu jazdy czy regeneracji. Ale jestem dobrej myśli – podkreśla reprezentantka Polski.

 

Patrycja Maliszewska jest kandydatką do zdobycia medalu w konkurencjach indywidualnych. W tym sezonie Polka na swoim koronnym dystansie 500 metrów dwukrotnie zajmowała 5 miejsce w zawodach Pucharu Świata w Salt Lake City oraz w Seulu. Reprezentantka Juvenii Białystok poprawiła także rekordy Polski na 500 oraz 1000 metrów. Widać, że procentują wspólne treningi z kadrą Rosji, której trenerem jest jeden z najlepszych specjalistów na świecie Sebastian Crosas.

 

W rywalizacji indywidualnej kobiet oprócz Patrycji Maliszewskiej rywalizować będzie także jej młodsza siostra Natalia. 19-letnia zawodniczka ma juz na swoim koncie kilka udanych występów w tym sezonie w zawodach Pucharu Świata. W Montrealu na 500 metrów była dziewiąta, a w Szanghaju na najkrótszym dystansie uplasowała się na siódmym miejscu.

 

Rekonwalescent Konopko

 

Dwóch reprezentantów Polski wystartuje także w konkurencjach indywidualnych mężczyzn. Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją na międzynarodowej arenie zaprezentuje się Bartosz Konopko z Juvenii Bialystok. Drugim zawodnikiem będzie jego klubowy kolega Szymon Wilczyk.

 

To była kontuzja wiązadła właściwego rzepki, zresztą do tej pory nie jestem jeszcze w optymalnej dyspozycji – informuje Bartosz Konopko. - Zrobiłem wszystko co mogłem aby jak najlepiej przygotować się do tych zawodów. Moim głównym celem był powrót do optymalnej dyspozycji fizycznej i technicznej, którą prezentowałem przed nabawieniem się kontuzji. Do startun w tych mistrzostwach przygotowywalem sie wraz z kolegami z klubu pod okiem trenera Dariusza Kuleszy. Moja forma nie jest jeszcze idealna, ale z każdym treningiem widać, że to wszystko zmierza w dobrym kierunku. Przyznam się szczerze, że moja dyspozycja jest nawet lepsza od tego co zakładałem. W Holandii nastawiam się przede wszystkim na start na najkrotszym dystansie 500 metrów oraz w biegu sztafetowym. Przy okazji chciałbym podziękować doktorowi Robertowi Śmigielskiemu oraz Markowi Sewastianikowi i Piotrowi Zienkiewiczowi za pomoc w powrocie do zdrowia – dodał na zakończenie Konopko.

 

Przed dwoma laty na Mistrzostwach Europy w Malmo Konopko był bardzo bliski zdobycia medalu. W klasyfikacji generalnej Polak uplasował się na 8. miejscu, a na poszczególnych dystansach był: 5. na 500 metrów, 13. na 1000 metrów oraz 12. na 1500 metrów.

 

W Dordrechcie wystartują także obie nasze sztafety. Przed dwoma laty w szwedzkim Malmo drużyna kobiet wywalczyła medal brązowy. Polki, które startowały w składzie Patrycja Maliszewska, Natalia Maliszewska, Marta Wójcik, Aida Bella i Paula Bzura w finale nieznacznie przegrały z Holenderkami i Niemkami. Przed rokiem w Dreźnie biało – czerwone uplasowały się ostatecznie na siódmym miejscu (Bellę i Bzurę zastąpiły Magdalena Warakomska i Nikola Mazur). W tym sezonie nasza sztafeta kobiet rywalizowała jedynie w dwóch pierwszych zawodach Pucharu Świata. W Salt Lake City Polki zajęły dziewiąte miejsce, a w Montrealu były ósme.

 

- Naszym marzeniem jest powtórzenie sukcesu ze Szwecji, czyli zdobycie medalu – mówi Marta Wójcik. - Wraz z dziewczynami jesteśmy dobrze przygotowane do rywalizacji w sztafecie, ale wszystko zweryfikuje lód – stwierdziła reprezentantka Polski.

 

„Kruchy” lód w Holandii

 

Własnie lód w tej chwili wydaje się być największym problemem dla wszystkich zawodników, ktorzy wystartują w zawodach w Dordrechcie. Pierwsze treningi nie napawały optymizmem, gdyż lód był kruchy o czym przekonało się wielu zawodnikow i zawodniczek notując upadki podczas wyścigów. Miejmy nadzieję, że do startów w wyścigach głównych organizatorom uda się optymalnie przygotować taflę lodowiska.

 

Jeszcze trudniej oceniać szansę naszej męskiej sztafety. W tym sezonie Polacy nie startowali w żadnych zawodach Pucharu Świata, a indywidualnie rywalizował jedynie Rafał Grycner w dwóch pierwszych zawodach w Salt Lake City i Montrealu. Przed rokiem na Mistrzostwach Europy w Dreźnie Polacy uplasowali sie na 9. miejscu. Polacy startowali wówczas w składzie: Sebastian Kłosiński, Dawid Rzemieniecki, Jakub Jaworski, Szymon Wilczyk i rezerwowy Rafał Grycner. Biało – czerwoni w Dreźnie walkę o awans do półfinału przegrali z Holendrami i Francuzami. W Holandii z tego składu pozostali jedynie Wilczyk oraz Grycner.

 

Skład reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy w short tracku w Dordrechcie (Holandia):

 

Kobiety: Patrycja Maliszewska (indywidualnie i sztafeta), Natalia Maliszewska (indywidualnie i sztafeta), Marta Wójcik (sztafeta), Magda Warakomska (sztafeta), Oliwia Gawlica (sztafeta);

 

Mężczyźni: Bartosz Konopko (indywidualnie i sztafeta), Szymon Wilczyk (indywidualnie, sztafeta), Wojciech Kamieński (sztafeta), Rafał Grycner (sztafeta), Adam Filipowicz (sztafeta).

 

Trener: Anna Lukanova - Jakubowska

 

Plan transmisji zawodów Mistrzostw Europy w short tracku w Dordrechcie (wszystkie wyścigi na żywo w Polsacie Sport News):

Sobota (24 stycznia)

Godz. 14:00 - Półfinały i finały kobiet i mężczyzn na dystansie 1500 metrów (w eliminacjach startują: Patrycja Maliszewska, Natalia Maliszewska, Bartosz Konopko, Szymon Wilczyk)

Godz. 15:31 – Ćwierćfinały, półfinały i finały kobiet i mężczyzn na dystansie 500 metrów (w eliminacjach startują: Patrycja Maliszewska, Natalia Maliszewska, Bartosz Konopko, Szymon Wilczyk)

Godz. 17:12 - Półfinały biegów sztafetowych kobiet i meżczyzn (z udzialem reprezentacji Polski)

Niedziela (25 stycznia)

Godz. 14:00 - Ćwierćfinały, półfinały i finały kobiet i mężczyzn na dystansie 1000 metrów (w eliminacjach startują: Patrycja Maliszewska, Natalia Maliszewska, Bartosz Konopko, Szymon Wilczyk)

Godz. 15:57 -  Superfinał kobiet i mężczyzn na dystansie 3000 metrów

Godz. 16:27 – Finały biegów sztafetowych kobiet i meżczyzn.

Grzegorz Michalewski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze