Kubiak i Możdżonek ograli najlepszą drużynę świata!

Dwaj reprezentanci Polski - złoci medaliści mistrzostw świata Michał Kubiak i Marcin Możdżonek, występujący w barwach Halkbanku Ankara zmierzyli się na inaugurację fazy play-off siatkarskiej Ligi Mistrzów z najlepszą ekipą Europy i Klubowym Mistrzem Świata - rosyjskim Biełogorje Biełgorod. Drużyna Polaków zrewanżowała się ekipie z Rosji za porażkę w ubiegłorocznym finale i po wyrównanym boju wygrała 3:1.

Na inaugurację fazy play-off Ligi Mistrzów w stolicy Turcji doszło do starcia dwóch ekip, które zmierzyły się ze sobą w ubiegłorocznym finale tej imprezy. 23 marca 2014 roku - również w Ankarze, lepsi okazali się Rosjanie, wygrywając 3:1 (25:18, 22:25, 25:16, 27:25). Po wyrównanym, pełnym zepsutych zagrywek, początku premierowej odsłony (4:4, 7:7, 11:11), gospodarze wyszli na prowadzenie przed drugą przerwą techniczną (16:15 - po skutecznym ataku Osmany Juantoreny). W końcówce siatkarze z Ankary powiększali zaliczkę. Osmany Juantorena atakiem z lewego skrzydła dał miejscowym piłkę setową (24:19). Goście odpowiedzieli jeszcze skuteczną akcją Maksima Żygałowa, ale przestrzelony atak Dmitrija Muserskiego zakończył tę partię.

W drugim secie od początku przewagę uzyskali goście (1:4, 4:8, 10:14, 12:16). Podopieczni Lorenzo Bernardiego w końcówce gonili wynik. Po ataku Marcina Możdżonka z przechodzącej piłki mieli już tylko dwa punkty straty (19:21). Skuteczny blok na Osmany Juantorenie ostudził zapały miejscowych, a w kolejnych akcjach siatkarze Biełogorje rozbili rywali zagrywką. Asy serwisowe Dmitrija Muserskiego (19:23) i George Grozera (20:25) przesądziły o wygranej ekipy z Rosji. Trzecia partia, mimo początkowej przewagi gospodarzy (5:2, 8:4, 12:7), w dalszej części była bardzo wyrównana i zakończyła się rywalizacją na przewagi. Goście mieli piłkę setową (23:24), ale kolejne akcje padły łupem siatkarzy z Ankary. Osmany Juantorena wyrównał atakiem z lewego skrzydła, skuteczny blok dał miejscowym piłkę setową, a w kolejnej akcji Juantorena zakończył tę partię.

W czwartej odsłonie wynik długo oscylował wokół remisu i choć goście uzyskali trzy punkty zaliczki na drugiej przerwie, o zwycięstwie znów decydowała rywalizacja na przewagi. Znów Rosjanie jako pierwsi mieli piłkę setową w górze, ale - podobnie jak w poprzednim secie - udało się gospodarzom rozstrzygnąć losy rywalizacji na swoją korzyść. Atak Dmitrija Muserskiego w aut dał siatkarzom z Ankary piłkę meczową (27:26), a kontra zakończona przez Osmany Juantorenę przypieczętowała sukces gospodarzy. W ekipie z Turcji najlepiej punktowali Osmany Juantorena (20) i Cwetan Sokołow (18); w drużynie gości: Georg Grozer (22) i Dmitrij Muserski (21). Michał Kubiak zdobył dla Halkbanku 7 punktów, a Marcin Możdżonek 4 (z czego 3 blokiem).

Halkbank Ankara - Biełogorje Biełgorod 3:1 (25:20, 20:25, 26:24, 28:26)

Halkbank: Cwetan Sokołow, Marcin Możdżonek, Emre Batur, Osmany Juantorena, Michał Kubiak, Ulas Kiyak, Nuri Sahin (libero) oraz Resul Tekeli, Mikko Esko, Abdullah Cam.
Biełogorie: Siergiej Tietiuchin, Georg Grozer, Dmitrij Muserski, Taras Chtiej, Dragan Travica, Artem Smoljar, Roman Bragin (libero) oraz Aleksandr Kosariew, Siergiej Bagriej, Aleksandr Bogomołow, Maksim Żygałow, Dmitrij Ilinych.

***

W środę do gry o Final Four wkraczają reprezentanci PlusLigi: PGE Skra Bełchatów, Asseco Resovia Rzeszów i Jastrzębski Węgiel. Miejsce w turnieju finałowym (28-29 marca) mają już zapewnione gospodarze rywalizacji, siatkarze Berlin Recycling Volleys. Oto zestaw par w pozostałych meczach i plan transmisji:

Tomis Constanta - Lokomotiw Nowosybirsk (11.02, 17:00 - transmisja: Polsat Sport)
VfB Friedrichshafen - Asseco Resovia Rzeszów (11.02, 20:00 - transmisja: Polsat Sport Extra)
Cucine Lube Banca Marche Treia - PGE Skra Bełchatów (11.02, 20:30 - transmisja: Polsat Sport)
Jastrzębski Węgiel - Sir Safety Perugia (12.02, 17:30 - transmisja: Polsat Sport)
Copra Elior Piacenza - Zenit Kazań (12.02, 20:30 - premiera: 23:20 Polsat Sport Extra).

Zobacz skrót meczu w załączonym materiale wideo!