Walka o Szczecin rozpoczęta! Dynamo nad przepaścią

Siatkarki rozpoczęły fazę play-off Ligi Mistrzyń. Najlepsze drużyny Europy rywalizują o trzy wolne miejsca w turnieju Final Four w Szczecinie. Już na inaugurację byliśmy świadkami szlagierowej konfrontacji, powtórki finału Ligi Mistrzyń: Dynamo Kazań zmierzyło się we własnej hali z tureckim VakifBank SK.

W ubiegłorocznym finale Ligi Mistrzyń zmierzyły się drużyny Dynamo Kazań i VakifBank SK. W Baku lepsze były Rosjanki, które rozgromiły rywalki 3:0 (25:23, 25:11, 25:23). Tym razem konfrontacja obu zespołów była dużo bardziej wyrównana. Już w pierwszej partii ekipa z Turcji pokazała, że przyjechała do Kazania z chęcią rewanżu. Gospodynie długo przeważały, ale przyjezdne zdołały wyrównać (19:19), co doprowadziło do emocjonującej końcówki. Rywalizację na przewagi wygrały gospodynie. Turczynki zdecydowanie wygrały dwa kolejne sety, ale w czwartej odsłonie - znów zakończonej walką na przewagi gospodynie doprowadziły do tie-breaka. W piątym secie emocji nie było. W końcówce przyjezdne znokautowały rywalki, a dwoma asami serwisowymi popisała się brazylijska atakująca  VakıfBanku Sheilla.

Najlepiej punktowały: Jekaterina Gamowa (24), Elena Jurewa (17), Antonella Del Core (13) i Olesya Nikołajewa (10) - dla Dynamo; Sheilla (24), Carolina Costagrande (18) i Milena Rasić (17) - dla VakifBanku.

Dynamo Kazań - VakifBank Stambuł 2:3 (26:24, 21:25, 20:25, 27:25, 7:15)

***

Drugie wtorkowe spotkanie, choć również zakończyło się sukcesem tureckiego klubu, nie przyniosło tylu emocji. Mistrzynie Czech postraszyły rywalki wygrywając 25:18 w pierwszej odsłonie. W dwóch kolejnych setach podrażnione faworytki nie dały gospodyniom najmniejszych szans. Czwarty set zakończył to spotkanie, gospodynie w końcówce nawiązały walkę, ale nie były w stanie doprowadzić do tie-breaka. Najwięcej punktów zdobyły: Tacciana Markiewicz (13) i Leanny Castañeda Simón (12) - dla gospodyń; Neslihan Demir (20), Bethania de la Cruz (17), Jordan Larson-Burbach (16) i Maja Poljak (13) - dla Eczacibasi.

Agel Prościejów - Eczacibasi Vitra Stambuł 1:3 (25:18, 15:25, 14:25, 21:25)

***

W środę kolejne mecze tej fazy. Oto rozkład gier i plan transmisji:

Azeryol Baku - Unendo Yamamay Busto Arsizio (11.02, 15:00 - transmisja: Polsat Sport)
SC Dresdner - Fenerbahce Grundig Stambuł (11.02, 19:30; premiera 22:30 Polsat Sport Extra)
RC Cannes - Volero Zurych (11.02, 20:00; premiera 0:30 Polsat Sport Extra)
Nordmeccanica Piacenza - Dynamo Moskwa (11.02, 20:30; premiera 12.02, 23:00 Polsat Sport News).

Mistrzynie Polski, siatkarki Chemika Police - jako gospodynie - mają zapewniony udział w turnieju Final Four w szczecińskiej Azoty Arenie (4-5 kwietnia).