Mamy medal! Polki brązowe w Falun

Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec fetują zdobycie brązowego medalu w sprincie drużynowym kobiet techniką klasyczną

Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec wywalczyły brązowy medal w sprincie drużynowym techniką dowolną w narciarskich mistrzostwach świata. W szwedzkim Falun tytuł wywalczyły Norweżki Maiken Caspersen Falla i Ingvild Flugstad Oestberg.

Norweżki rywalizację ukończyły w czasie 14.29,57. Drugie były reprezentantki gospodarzy Stina Nilsson i Ida Ingemarsdotter, które straciły do triumfatorek 8,17 s. Kowalczyk i Jaśkowiec minęły metę 0,31 s później.

Na pierwszej zmianie, gdy na trasę wbiegała druga z biało-czerwonych, Polki plasowały się na trzecim miejscu. Jaśkowiec zdołała przesunąć się na drugą lokatę i ustępowała tylko Niemce Denise Herrmann. Kowalczyk nie zdołała utrzymać na dłużej tej pozycji.

Na półmetku wyraźnie prowadziły już Norweżki, które systematycznie powiększały przewagę. Narciarka z Kasiny Wielkiej w drugiej części rywalizacji zdołała jeszcze awansować na drugie miejsce, mając za plecami Szwedkę i Niemkę. W końcówce kibice obejrzeli zaciętą walkę o srebro. Jaśkowiec i Herrmann nie miały jednak wiele do powiedzenia w pojedynku ze skutecznie finiszującą Nilsson.

28-letnia zawodniczka AZS AWF Katowice z dobrej strony pokazała się także we wcześniejszym półfinale. Walnie przyczyniła się do awansu Polek do decydującego biegu. Na każdej ze swoich zmian poprawiała lokatę biało-czerwonych, w pewnym momencie dając im nawet prowadzenie. Kowalczyk zaczynała mocno, ale w drugiej części dystansu wyraźnie słabła.

To pierwszy w historii polski medal MŚ w tej konkurencji. Kowalczyk ma ich łącznie w dorobku osiem - dwa złote oraz po trzy srebrne i brązowe. Jaśkowiec nigdy wcześniej nie stanęła na podium imprezy tej rangi.

Norweżki poprzednio tytuł w drużynowym sprincie wywalczyły 10 lat temu, gdy konkurencja ta debiutowała w MŚ. Po raz pierwszy zaś na podium zabrakło Finek, które zostały sklasyfikowane na 10. miejscu.

Biało-czerwone powtórzyły w niedzielę udany start z jedynych w tym sezonie zawodów Pucharu Świata w tej konkurencji. W styczniu w estońskiej miejscowości Otepaeae również zajęły trzecie miejsce, także za Norweżkami i Szwedkami.

W czwartkowych zmaganiach w Falun w sprincie techniką klasyczną Kowalczyk była czwarta. Jaśkowiec odpadła w eliminacjach.