Jakov Fak wygrał bieg ze startu wspólnego

Reprezentujący Słowenię Chorwat Jakov Fak wygrał bieg ze startu wspólnego na 15 km, ostatnie zawody sezonu biathlonowego Pucharu Świata. Mistrz świata w tej konkurencji wyprzedził w Chanty-Mansyjsku Rosjanina Antona Szipulina oraz Norwega Tarjeia Boe.

Przed tygodniem Fak cieszył się ze złotego medalu MŚ w Kontiolahti, a w niedzielę potwierdził, że dobrze czuje się w tej konkurencji. Jako jedyny w stawce 30 zawodników trafił wszystkie 20 celów i uzyskał 10,3 sekundy przewagi nad Szipulinem, który spudłował dwukrotnie.

Jednak to reprezentant gospodarzy wywalczył małą Kryształową Kulę za pierwsze miejsce w klasyfikacji biegu ze startu wspólnego. Końcowy triumf w całym cyklu zapewnił sobie w sobotę Francuz Martin Fourcade, który po to trofeum sięgnął po raz czwarty z rzędu.

Na podium w Chanty-Mansyjsku stanął też starszy z dwójki norweskich braci Boe, który oddał tylko jeden niecelny strzał, ale przegrał walkę o drugie miejsce z Szipulinem na finiszu.

Polacy nie startowali w Rosji. Zakończyli sezon PŚ z zerowym dorobkiem punktowym.