Tomaszewski nagrodzony przez irlandzką federację

Jan Tomaszewski został laureatem specjalnej nagrody Irlandzkiej Federacji Piłki Nożnej (FAI) dla "Międzynarodowej Osobowości Roku 2014". Dwa lata temu Irlandczycy nagrodzili Zbigniewa Bońka. Najlepszym piłkarzem Irlandii ubiegłego roku został John O'Shea.

Irlandczycy co roku nagradzają piłkarskie legendy z całego świata za wybitne osiągnięcia w futbolu. Za 2012 rok nagrodę otrzymał Zbigniew Boniek. Wśród laureatów są też m.in. Dejan Stankovic, Pavel Nedved, Ian Rush, Ruud Gullit, Socrates, Bobby Robson, Michel Platini czy Franz Beckenbauer. Tym razem Międzynarodową Osobowością Roku został Jan Tomaszewski.

Kiedy zobaczyłem, że wcześniej doceniono takie legendy jak Eusebio, Franz Beckenbauer czy Zbyszek Boniek, to poczułem się dumny. Warto było dla takich chwil mocno trenować. To wspaniałe uczucie, że doceniają nas, Polaków, poza granicami kraju - przyznał utytułowany bramkarz, cytowany przez PZPN.

Jak zaznaczył po gali w Dublinie, Irlandczycy mają duży szacunek dla reprezentacji Adama Nawałki przed niedzielnym meczem u siebie w eliminacjach Euro 2016.

Bardzo duże wrażenie na Irlandczykach robią nasze rezultaty z jesieni. Widać, że boją się niedzielnego meczu. Powtarzają na każdym kroku, że "jeśli pokonają Polaków, to będą w raju"

FAI wybrała oczywiście najlepszych piłkarzy roku 2014. Główna nagrodę otrzymał kapitan reprezentacji Irlandii John O'Shea, obecnie wystepujący w Sunderlandzie. W poprzednich latach tytuł Piłkarza Roku odbierali m.in. najlepszy obecnie strzelec Irlandczyków w kwalifikacjach Euro 2016 - Robbie Keane (2001, 2009, 2013), Keith Andrews (2012), Richard Dunne (2011), Shay Given (2005, 2006) czy Roy Keane (1997).

Najpiękniejszą bramkę 2014 roku zdobył według FAI Aiden McGeady - w pamiętnym dla naszych najbliższych rywali meczu eliminacji ME z Gruzją. McGeady strzelił pięknego gola w 90. minucie spotkania (ZOBACZ WIDEO), które Irlandia wygrała 2:1. Wcześniej - w 24. minucie wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie 1:0.