Kazimierz Górski ma już pomnik, obok Stadionu Narodowego

Piłka nożna

- Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe - te słowa wybitnego trenera piłkarskiego Kazimierza Górskiego widnieją na jego pomniku, który został odsłonięty w czwartek przy Stadionie Narodowym w Warszawie.

Urodzony we Lwowie w 1921 roku Górski był trenerem polskiej drużyny narodowej w latach 1970-76. Prowadzony przez niego zespół zdobył złoty medal olimpijski w Monachium w 1972 roku oraz srebrny cztery lata później w Montrealu. W mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 biało-czerwoni zajęli trzecie miejsce.

 

W latach 1991-1995 sprawował funkcję prezesa PZPN. W plebiscycie "Piłki Nożnej" został uznany za najlepszego polskiego trenera XX wieku. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez UEFA - Rubinowym Orderem Zasługi, którego dotychczas nie otrzymał żaden Polak.

 

Czuję się wspaniale, ale nie jestem w stanie wypowiedzieć wszystkich emocji związanych z odsłonięciem pomnika mojego ojca. Był zawsze skromnym człowiekiem i gdyby za jego życia powstała taka idea, to na pewno nie zgodziłby się na takie uhonorowanie jego pracy - powiedział syn Dariusz Górski, towarzyszący siostrze Urszuli, wnuczkom trenera Berenice i Izabeli oraz prawnukowi Kazimierzowi.

W uroczystości wzięli udział byli reprezentanci Polski m.in. Marek Kusto, Henryk Kasperczak, Jerzy Kraska, Leszek Ćmikiewicz, Joachim Marx, Adam Musiał, Kazimierz Kmiecik i Jan Domarski. Nie zabrakło także współpracowników najlepszego polskiego trenera piłkarskiego w historii Jacka Gmocha, Andrzeja Strejlaua i lekarza kadry, także jak Górski pochodzącego ze Lwowa Janusza Garlickiego oraz prezesów PZPN, byłego Michała Listkiewicza i obecnego Zbigniew Bońka.

Do Warszawy przyjechali ze sztandarami uczniowie szkół noszących imię Kazimierza Górskiego.

- Jest ich w Polsce czternaście, ale nie ma ani jednej w Warszawie, szkoda, bo to przecież miasto tego znakomitego trenera - powiedział dyrektor Szkoły Podstawowej w Lejkowie (woj. zachodniopomorskie) Tadeusz Buczkowski.
 

Projekt monumentu wybrano w styczniu ubiegłego roku. Konkurs wygrał krakowski artysta Marek Maślaniec. Zaprojektowany przez niego pomnik przedstawia trenera w reprezentacyjnym dresie z piłką pod pachą.

- Zainspirowało mnie zdjęcia pana Kazimierza Górskiego z lat 70-tych ubiegłego wieku, jak idzie żwawym krokiem. Taka poza oddaje znakomicie charakter gry ofensywnej. Pomnik dedykuję kibicom i ludziom sportu, żeby szli do przodu tak jak trener Górski, bez względu na przeciwności losu. Wierzę, że pomnik natchnie wielu do takiego działania - powiedział Maślaniec.

 

Trzymetrową statuę z brązu odsłonięto na promenadzie przy Stadionie Narodowym w Warszawie od strony ronda Waszyngtona. Datę odsłonięcie pomnika kilkakrotnie przesuwano. Miało odbyć się 10 października, przeddzień meczu Polska- Niemcy, potem 5 listopada.

Az, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze