Polscy lekkoatleci jak wino...

Radosław Dudycz

Rekord świata na 200 m 55-letniej Francuzki Nicole Alexis, złoty medal na 1500 m 52-letniej Zofii Więciorkowskiej i dominacja Polaków w crossie to najciekawsze wydarzenia przedostatniego dnia 10. halowych lekkoatletycznych mistrzostw Europy weteranów w Toruniu.

- Chyba na wszystkich największe wrażenie zrobiła Alexis. Francuzka 200 m pokonała w 26,13. Na podobnym poziomie biegają w naszym kraju niektóre kadrowiczki - powiedział wiceprezes Polskiego Związku Weteranów Lekkiej Atletyki Mirosław Łuniewski.

W biegach przełajowych na 5 km biało-czerwoni zdobyli trofea w aż 12 kategoriach wiekowych, z czego w połowie złote. Całe podium zapełnili w kategorii 40-44 lata. Zwyciężył wielokrotny medalista mistrzostw Polski Radosław Dudycz - 13.25, drugi był Bogdan Dziuba – 13.36, a trzeci Marek Wojtas - 13.40. Wśród kobiet w tej grupie triumfowała Dorota Ustianowska (MLKS Goświnowice) – 16.05, a za nią finiszowała Magdalena Gańska - 17.16

Mieszkająca na stałe w USA Więciorkowska (50-54 lata) zdobyła w piątek swój drugi złoty medal w tych mistrzostwach (wcześniej zwyciężyła na 800 m wynikiem 2.27,88). Teraz 1500 m przebiegła w 5.03,59, a wśród mężczyzn w kategorii 45-49 lat najszybszy był Zbigniew Murawski  - 4.10,86.

Trzykrotny medalista mistrzostw Polski w rzucie dyskiem (1988, 1994, 1995) Mieczysław Szpak wygrał konkurs w kategorii 50-54 lata rezultatem 51,00. Drugie miejsce zajął mistrz kraju z 1993 roku Marek Stolarczyk - 49,70.

Najstarszy uczestnik toruńskich zmagań lekkoatletów, niemal 105-letni Stanisław Kowalski ze Świdnicy nie wystartował w piątek w biegu na 200 m. Jak powiedział zmęczenie po wcześniejszych występach okazało silniejsze. W grodzie Kopernika zdobył jednak trzy medale: na 60 m (20,27), w rzucie dyskiem (7,14) i pchnięciu kulą (3,65).