MMP w tenisie stołowym: złote medale Wabik i Dyjasa

Sandra Wabik (AZS UE Wrocław) i Jakub Dyjas (Energa-Manekin Toruń) zwyciężyli w 27. młodzieżowych mistrzostwach Polski w tenisie stołowym, które odbyły się w Ostródzie. Oboje zdobyli też złote medale w grze podwójnej kobiet i mężczyzn.

Uważany za jednego najbardziej perspektywicznych polskich pingpongistów Dyjas po zaciętym i widowiskowym meczu pokonał w niedzielnym finale 4:3 aktualnego wicemistrza Polski seniorów Konrada Kulpę (Energa-Manekin Toruń).

Do młodzieżowego czempionatu Dyjas został zgłoszony przez KST Energę-Manekin Toruń, ale od dwóch lat występuje w klubach niemieckich, ostatnio w Fortunie Passau (2. Bundesliga). Od jesieni będzie grał w 1. Bundeslidze jako zawodnik TTF Liebherr Ochsenhausen. Nowy klub uzgodnił już z nim warunki rocznego kontraktu.

19-latek znalazł się też w gronie siedmiorga polskich tenisistów stołowych, którzy wystąpią w mistrzostwach świata zaplanowanych od 26 kwietnia do 3 maja w chińskim Suzhou. Wystąpi tam w grze podwójnej z Danielem Górakiem (Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki).

Wśród pań w Ostródzie najlepsza okazała się Wabik (AZS UE Wrocław), która w finale bez straty seta pokonała Sylwię Pawlak (AZS UMCS Optima Lublin). Wrocławianka zdobyła też złoty medal w deblu kobiet, w parze z Martą Krajewską (MRKS Gdańsk).

Pawlak w półfinale wyeliminowała najwyżej rozstawioną w turnieju Katarzynę Nowocin (LUKS Chełmno). Srebrny medal młodzieżowych mistrzostw jest największym sukcesem w dotychczasowej karierze tej 19-letniej zawodniczki. Lublinianka wspólnie z Martyną Dziadkowiec (LUKS Chełmno) zdobyła też brązowy medal w grze podwójnej.

W deblu mężczyzn triumfowali Dyjas i Kulpa (obaj Energa-Manekin Toruń). Złoto w mikście zdobyła para Krajewska (MRKS Gdańsk), Kulpa (Energa-Manekin Toruń).

W rozgrywanych w Ostródzie mistrzostwach startowało 109 zawodników i zawodniczek w wieku 19-21 lat.

Wyniki finałów:

gra pojedyncza kobiet:

Sandra Wabik (AZS UE Wrocław) - Sylwia Pawlak (AZS UMCS Optima Lublin) 4:0 (11:3, 11:9, 13:11, 11:8)

brązowe medale: Katarzyna Nowocin i Martyna Dziadkowiec (obie LUKS Chełmno)

gra pojedyncza mężczyzn:

Jakub Dyjas (Energa-Manekin Toruń) - Konrad Kulpa (Energa-Manekin Toruń) 4:3 (11:7, 11:3, 7:11, 8:11, 7:11, 11:7, 11:9)

brązowe medale: Damian Kreft (MRKS Gdańsk) i Antoni Witkowski (GLKS Nadarzyn)

gra podwójna kobiet:

Marta Krajewska (MRKS Gdańsk), Sandra Wabik (AZS UE Wrocław) - Ada Jończyk (AZS UE Wrocław), Paulina Nowacka (Stella Gniezno) 3:0 (11:6, 11:5, 11:4)

brązowe medale: Aleksandra Falarz (Bronowianka Kraków), Joanna Kiedrowska (Chrobry Międzyzdroje) i Martyna Dziadkowiec (LUKS Chełmno), Sylwia Pawlak (AZS UMCS Optima Lublin)

gra podwójna mężczyzn:

Jakub Dyjas (Energa-Manekin Toruń/Fortuna Passau), Konrad Kulpa (Energa-Manekin Toruń) - Jakub Folwarski (Pogoń Siedlce), Adrian Więcek (Ostródzianka Ostróda) 3:0 (11:7, 14:12, 11:7)

brązowe medale: Michał Murawski (GLKS Nadarzyn), Antoni Witkowski (GLKS Nadarzyn) i Michał Bańkosz (GLKS Nadarzyn), Marcin Sankowski (Glaxy Białystok)

gra mieszana:

Marta Krajewska (MRKS Gdańsk), Konrad Kulpa (Energa-Manekin Toruń) - Honorata Olczak (MRKS Gdańsk), Adam Dosz (Pogoń Lębork) 3:1 (13:11, 8:11, 11:8, 11:4)

brązowe medale: Patrycja Paszek (AZS PWSZ Nysa), Damian Kreft (MRKS Gdańsk) i Aleksandra Falarz (Bronowianka Kraków), Jakub Folwarski (Pogoń Siedlce)