Półmaraton Berliński: zwycięstwo Etiopczyka Legese; wśród kobiet najlepsza Kosgei

Cynthia Chepchirchir Kosgei z Kenii wygrała Półmaraton w Berlinie.

Etiopczyk Birhanu Legese, debiutujący na dystansie 21 km 97 m, wynikiem 59.45 wygrał 35. Półmaraton Berliński. Za nim finiszowało czterech Kenijczyków. Ich rodaczka Cynthia Chepchirchir Kosgei była najszybszą kobietą. Bieg ukończyło 32 025 osób ze 106 krajów.

Na ostatnich metrach sprinterską walkę o zwycięstwo stoczyli 21-letni Legese i niespełna 30-letni David Kogei. "Na oko" obaj linię mety minęli jednocześnie, ale pomiar czasu wskazał prawie sekundową różnicę na korzyść debiutanta. Na trzeciej pozycji uplasował się faworyt, 22-letni Abraham Cheroben - 59.49.

W licznej grupy Polaków najwyższe, 13. miejsce zajęła Andżelika Dzięgiel (KM Truchcik Lubianka) - 1:18.25. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu trzech kierunków - turystyki i rekreacji (2011), geografii (2013) oraz zarządzania (2014), ma w dorobku m.in. srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na dystansie 10 000 m.

W gronie mężczyzn na 84. miejscu metę minął Michał Sowa (AZS Politechnika Gdańska) - 1:13.32.

W niedzielę odbył się również 10. PZU Półmaraton Warszawski, którego zwycięzcami zostali Kenijczyk Limo Kiprop - 1:00.52 oraz Etiopka Amane Beriso - 1:10.54. Dystans 21 km 97 m pokonało 12 958 osób z 41 krajów.