Afryka opanowała Paryż

Mark Korir na mecie był bardzo wyczerpany.

Kenijczyk Mark Korir wynikiem 2:05.49 zwyciężył w 39. maratonie paryskim. W gronie kobiet triumfowała Etiopka Meseret Mengistu rezultatem 2:23.26. Trasę ze startem na Polach Elizejskich i metą pod Łukiem Triumfalnym pokonywało ponad 41 tys. osób ze stu krajów.

W czołowej dziesiątce zawodników uplasowało się siedmiu Kenijczyków i trzech Etiopczyków, natomiast wśród zawodniczek proporcje były odwrotne - siedem Etiopek, dwie Kenijki i pochodząca z... tego kraju reprezentantka Francji Martha Komu, zwyciężczyni maratońskiego biegu nad Sekwaną w 2008 roku.

30-letni Korir jest piątym lekkoatletą, który paryską trasę pokonał poniżej dwóch godzin i sześciu minut. Rekordzistą jest Etiopczyk Kenenisa Bekele. Rok temu trzykrotny mistrz olimpijski na 5000 i 10 000 m w swoim debiucie na dystansie 42 km 195 m uzyskał 2:05.02.

"Kiedy rywale przyspieszyli między 25. a 30. kilometrem, ja pozostałem przy swoim tempie. I taka filozofia wygrała. Po marcowym półmaratonie, także w Paryżu, kiedy byłem drugi, wzbogaciłem doświadczenie. Teraz mogę myśleć o starcie w lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie (22-30 sierpnia)" - powiedział mediom Korir.

Trasa niedzielnego biegu wiodła głównymi ulicami stolicy Francji obok najbardziej znanych miejsc: Placu Bastylii, katedry Notre Dame, muzeum impresjonizmu d'Orsay i wieży Eiffela, a w ostatnim etapie - przez Lasek Buloński.