Polacy za granicą: Dwa gole Lewandowskiego, Wolski znowu nie grał

To był udany weekend przede wszystkim dla Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka. Snajper Bayernu Monachium zdobył dwie bramki w meczu ligowym, z kolei polski pomocnik wraz z kolegami z Sevilli zatrzymał Messiego i spółkę. Do negatywów należy zaliczyć czerwoną kartkę Pawła Olkowskiego w meczu z Hoffenheim.

Polskim bohaterem weekendu, o którym mówi cała piłkarska Europa został Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski po raz kolejny błyszczał w meczu ligowym w barwach Bayernu. Przed tygodniem zdobył zwycięskiego gola w meczu z BVB, a teraz dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w meczu z Eintrachtem Frankfurt. Grzegorz Krychowiak również ma powody do zadowolenia. Polski pomocnik, co prawda nie zdobył bramki w starciu z FC Barceloną, ale miał udział w wywalczeniu punktu z liderem La Liga. Jeszcze tego samego dnia za pomocą jednego z portali sopłecznościowych wyraził w ekspresyjny sposób radość z udanego spotkania.

Należy przyjrzeć się najliczniejszej grupie biało-czerwonych grających poza granicami kraju, czyli tym występującym w lidze niemieckiej oraz na zapleczu Bundesligi. Poza Robertem Lewandowskim do siatki trafił Eugen Polanski w przegranym meczu z FC Koeln. Polanski wpisał się na listę strzelców uderzeniem z rzutu karnego podyktowanym za faul Pawła Olkowskiego, za który został ukarany czerwoną kartką. Kwadrans przed końcem w zespole „Kozłów” na boisku pojawił się Adam Matuszczyk i zaliczył asystę przy trzecim golu dla drużyny z Kolonii. Matuszczyk po raz ostatni w ligowym spotkaniu wystąpił 20 grudnia. Sławomir Peszko pauzował za kartki.

Po kontuzji Kamila Grosickiego nie ma już śladu. Polak pojawił się w 62. minucie na murawie w starciu z Guingamp i do spółki ze szwedzkim napastnikiem Olą Toivonenem został bohaterem Rennes. „Grosik” dziesięć minut przed końcem meczu zanotował asystę przy zwycięskim golu. Z pewnością w kolejnych meczach będzie mógł liczyć na grę w wyjściowej jedenastce.

Trzeba wspomnieć o występach licznej kolonii Polaków na Półwyspie Apenińskim. Na pierwszy plan wysuwa się Kamil Glik, który zanotował kolejny dobry występ na tle mocnego rywala. Torino podzieliło się punktami przed własną publicznością z wicemistrzem Włoch - AS Romą Łukasza Skorupskiego. Polski bramkarz oglądał mecz z perspektywy ławki rezerwowych. Piotr Zieliński pojawił się po przerwie w składzie Empoli w przegranym meczu z Lazio 0:4.

Wojciech Szczęsny od dłuższego czasu ugrzązł na ławce Arsenalu, który z Davidem Ospiną w bramce zanotował kolejne zwycięstwo. Łukasz Fabiański rozegrał 90 minut w bramce Swansea w zremisowanym (1:1) meczu z Evertonem. Polski bramkarz walijskiego zespołu może swój występ zaliczyć do udanych. Leicester City Marcina Wasilewskiego nadal walczy o pozostanie w angielskiej elicie. Lisy w doliczonym czasie gry przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść i pokonali WBA 3:2. Spory udział w zdobyciu kompletu punktów miał rezerwowy Marcin Wasilewski, który asystował przy golu na 2:2.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – 90 minut z Brighton (2:0)
Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut z Evertonem (1:1)
Wojciech Szczęsny (Arsenal) – na ławce z Burlney (1:0)
Krystian Bielik (Arsenal) - poza kadrą na mecz z Burlney (1:0)
Marcin Wasilewski (Leicester) – 45 minut i asysta z WBA (3:2)
Bartosz Białkowski (Ipswich) – 90 minut z Blackpool (3:2)
Radosław Majewski (Huddersfield) – poza kadrą na mecz z Nottingham (1:0)
Tomasz Kuszczak (Wolves) – na ławce z Birmingham (1:2)

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Szukała (Al-Ittihad) - 90 minut z Hajer (1:0)
Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – 90 minut z Al-Taawon (2:1)

BELGIA

Rafał Wolski (KV Mechelen) – na ławce w meczu z Waregem (1:0)
Piotr Parzyszek (Koninklijke Sint-Truidense) – 30 minut z KSV Roeselare

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – 28 minut i asysta z Guingamp (1:0)

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – 90 minut i żółta kartka z FC Barceloną (2:2)
Przemysław Tytoń (Elche) – 90 minut z Cordobą (2:0)
Cezary Wilk (Deportivo) – poza kadrą na mecz z Real Sociedad z powodu kontuzji (2:2)

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax) – poza kadrą meczową na mecz z Heraclesem z powodu kontuzji (2:0)
Sebastian Steblecki (Cambuur) - na ławce z Groningen (2:3)
Filip Kurto (Dordrecht) - 90 minut i żółta kartka z Bredą (2:2)

NIEMCY

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – poza kadrą na mecz Borussią M'gladbach z powodu kontuzji (1:3)
Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – 90 minut z Borussią M'gladbach (1:3)
Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 90 minut i dwa gole z Eintrachtem Frankfurt (3:0)
Artur Sobiech (Hannover) – poza kadrą na mecz Herthą z powodu kontuzji (1:1)
Paweł Olkowski (Koeln) – 69 minut i czerwona kartka z Hoffenheim (3:2)
Adam Matuszczyk (Koeln) – 15 minut i asysta z Hoffenheim (3:2)
Sławomir Peszko (Koeln) – poza kadrą na mecz z Hoffenheim z powodu zawieszenia za kartki (3:2)
Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut i gol z FC Koeln (2:3)
Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – na ławce z Mainz (3:2)
Rafał Gikiewicz (Eintracht Brunszwik) – 90 minut z TSV 1860 (2:0)
Kacper Przybyłko (Greuther Furth) – 45 minut z FSV Frankfurt (1:1)
Martin Kobylański (Union Berlin) – 28 minut z Aalen (1:1)
Piotr Ćwielong (Bochum) – poza kadrą na mecz z RB Leipzig (1:2)
Mateusz Klich (Kaiserslautern) – mecz z Fortuną Dusseldorf w poniedziałek
Waldemar Sobota (St.Pauli) – 62 minuty z Karlsruher (0:3)

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – na ławce z FC Porto (0:5)

RUMUNIA

Kamil Biliński (Dinamo) – 90 minut z Rapidem Bukareszt (2:0)

ROSJA

Maciej Rybus (Terek Grozny) – mecz z Torpedo Moskwa w poniedziałek
Marcin Komorowski (Terek Grozny) – mecz z Torpedo Moskwa w poniedziałek
Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – poza kadrą na mecz z Kubaniem z powodu kontuzji (3:2)