Samuraje zostali na lodzie. Polscy hokeiści zwycięscy!

Hokejowa reprezentacja Polski pokonała w Krakowie Japonię 2:0 (0:0, 0:0, 2:0) w swoim drugim występie w mistrzostwach świata Dywizji 1A.

Biało-czerwoni musieli sobie radzić bez podstawowego bramkarza Rafała Radziszewskiego. Podczas niedzielnego pojedynku z Włochami dostał on karę meczu i dyrektoriat IIHF odsunął go od gry w poniedziałkowym spotkaniu. Przez 60 minut bronił Przemysław Odrobny, który wyjątkowo nie miał zmiennika na ławce rezerwowych.

W pierwszej tercji niewiele ciekawego działo się na lodzie. Drużyny grały bardzo ostrożnie, zdając sobie sprawę, że od tego meczu może zależeć czy utrzymają się w Dywizji 1A.

Pierwsi bliscy zdobycia gola byli Azjaci. Jednak Seiji Takahashi nie pokonał strzałem z bliska Odrobnego. W tym momencie biało-czerwoni grali w osłabieniu, na ławce kar przebywał Kamil Kalinowski. Z kolei w 19. minucie dobrej kontry nie wykończył Bartłomiej Pociecha.

Po jeszcze nudniejszej drugiej tercji kibice doczekali się emocji w ostatniej. W 43. minucie na ławce kar zasiadł Sho Sato, ale tylko 26 sekund. Polacy dobrze rozegrali krążek w przewadze i szybko zdobyli gola. Po zagraniu wzdłuż bramki Krzysztofa Zapały krążek skierował do siatki Tomasz Malasiński.

Osiem minut później na strzał z okolic "niebieskiej" zdecydował się Mateusz Rompkowski. W trakcie lotu "gumy" zmienił jej kierunek Marcin Kolusz i wpadła ona do siatki.

Już w 58. minucie trener Japończyków Mark Mahon zadecydował o wycofaniu bramkarza. Nie było go na lodzie do końca meczu, ale wynik nie uległ zmianie.

Polska - Japonia 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)

Bramki: 1:0 Tomasz Malasiński (43), 2:0 Marcin Kolusz (51).

Polska: Przemysław Odrobny - Bartłomiej Pociecha, Rafał Dutka, Aron Chmielewski, Sebastian Kowalówka, Grzegorz Pasiut - Mateusz Bryk, Mateusz Rompkowski, Krzysztof Zapała, Tomasz Malasiński, Marcin Kolusz - Patryk Wajda, Michał Kotlorz, Leszek Laszkiewicz, Krystian Dziubiński, Radosław Galant - Maciej Kruczek, Jakub Wanacki, Adam Bagiński, Maciej Urbanowicz, Kamil Kalinowski.

Japonia: Yutaka Fukufuji - Mei Ushu, Shinya Yanadori, Go Tanaka, Shuhei Kuji, Yushiroh Hirano - Kazumasa Sasaki, Keigo Minoshima, Seiji Takahashi, Masahito Nishiwaki, Daisuke Obara - Goshi Kumagai, Ryo Hashiba, Ryo Tanaka, Hiroki Ueno, Takuro Yamashita - Kotaro Yamada, Sho Sato, Kenta Takagi, Kohei Mitamura, Yuto Osawa.

Kary: Polska - 4 minuty; Japonia - 2 minuty. Widzów: 2 662.