Maja Włoszczowska – wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie MTB z Pekinu to jedna z najbardziej utytułowanych zawodniczek w tej konkurencji. Począwszy od roku 2003, kiedy została mistrzynią świata w kolarskim maratonie, do chwili obecnej wywalczyła 22 medale mistrzostw świata i Europy.

 

Simon Clegg – dyrektor operacyjny igrzysk w Baku stwierdził, że włączenie tak wybitnej polskiej zawodniczki do grona międzynarodowych ambasadorów Igrzysk Europejskich oznacza wyraźne  podniesienie rangi tej imprezy i zapowiedź wielkich emocji jakie czekają jej uczestników i obserwatorów (Polka zamierza w Baku wystartować).

 

M. Włoszczowska czuje się zaszczycona faktem powierzenia jej tej honorowej funkcji i zapowiada, iż dobrym występem w Baku dołoży starań by rywalizacja w zawodach MTB stała na możliwie wysokim poziomie. „Powinno to – powiedziała – przyczynić się do wzrostu popularności kolarstwa w Europie i świecie. Zresztą, z tego co mi wiadomo, niemal cała europejska czołówka do Baku się wybiera”. Zawodniczka grupy KROSS Racing Team  w najbliższy weekend weźmie udział w zawodach MTB w austriackim Haiming. Przed igrzyskami w Baku czekają ją jeszcze dwa starty w imprezach Pucharu Świata – 23-24 maja w Novem Mescie (Czechy) i tydzień później w niemieckim Albstadt.

 

Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego z radością powitał decyzję organizatorów igrzysk. „Włączenie  Mai Włoszczowskiej do programu „Ambasadorów Baku 2015” to wielkie wyróżnienie i dla niej, i dla polskiego sportu. Jestem przekonany, że ta znakomita zawodniczka wykona jako ambasadorka wspaniałą pracę na rzecz promocji czerwcowego sportowego spotkania w stolicy Azerbejdżanu”.

 

M. Włoszczowska dołączyła do grona wybitnych zawodników już wcześniej nominowanych na ambasadorów  inauguracyjnych Igrzysk Europejskich. To m.in.: niemiecki tenisista stołowy Dimitrij Ovtcharov, grecka szablistka  Vassiliki Vougiouka, irlandzka pięściarka Katie Taylor czy duński kajakarz René Holten Poulsen. Nazwiska następnych ambasadorów mają być ogłoszone wkrótce.