Polscy hokeiści przegrali z Kazachstanem

Hokejowa reprezentacja Polski przegrała w Krakowie z Kazachstanem 2:3 (0:0, 1:2, 1:1) w swoim czwartym występie w mistrzostwach świata Dywizji 1A. To druga porażka biało-czerwonych na tym turnieju. Ich czwartkowi rywale zapewnili sobie awans do Elity.

Polacy mecz zaczęli bardzo bojaźliwie, raz po raz wystrzeliwali krążek na uwolnienie. Wyglądało to tak jakby bali się drużyny, w której bardzo dużo hokeistów gra w KHL.

W 9. min. na ławkę kar powędrował Maciej Kruczek. Jego koledzy, grając po raz pierwszy w tym meczu w osłabieniu, nie stracili gola. Na tyle to ich podbudowało, że gdy ponownie grano pięciu na pięciu wreszcie rozpoczęli próby pokonania Pawła Połuektowa. Bliski tego był w 13. min. Tomasz Malasiński, ale ostatecznie nie potrafił zakończyć kontry dobrym strzałem.

Na początku drugiej tercji ponownie podopieczni Jacka Płachty ograniczali się tylko do defensywy. W 30. min. - kiedy na ławce kar zasiadł Rafał Dutka - Kevin Dallman szybko odegrał krążek do Romana Szawczenki, który strzałem spod "niebieskiej" pokonał Rafała Radziszewskiego. W momencie, gdy krążek wpadł do siatki, zostało tylko trzy sekundy do końca kary.

Biało-czerwoni zdołali wyrównać w 36. min., wówczas grając w podwójnej przewadze. Niedługo jednak cieszyli się z remisu. Niecałe dwie minuty później Roman Starczenko wyprowadził swój zespół na prowadzenie.

W początkowym okresie ostatniej odsłony meczu nieoczekiwanie, to Polacy mieli przewagę. Udokumentowali to golem Marcina Kolusza. W 49. min. dostał on krążek gdy był w tercji obronnej rywala. Wjechał śmiało między dwóch obrońców, minął bramkarza i celnie uderzył.

Hokeiści Kazachstanu przyspieszyli grę, raz po raz byli pod bramką Radziszewskiego. Ten dwoił się troił, ale w końcu skapitulował w 56. min.

W sobotni, ostatnim występie na krakowskim turnieju biało-czerwoni zmierzą się z Węgrami (o awans). Ich czwartkowi rywale zagrają natomiast z Włochami.

Polska - Kazachstan 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Polska: Rafał Radziszewski - Mateusz Bryk, Mateusz Rompkowski, Krzysztof Zapała, Tomasz Malasiński, Marcin Kolusz - Bartłomiej Pociecha, Rafał Dutka, Aron Chmielewski, Sebastian Kowalówka, Grzegorz Pasiut - Patryk Wajda, Michał Kotlorz, Leszek Laszkiewicz, Krystian Dziubiński, Radosław Galant - Maciej Kruczek, Jakub Wanacki, Adam Bagiński, Maciej Urbanowicz, Kamil Kalinowski.
Kazachstan: Paweł Połuektow - Kevin Dallman, Maksim Siemionow, Fiodor Poliszuk, Roman Starczenko, Kontsantin Rudenko - Roman Sawczenko, Aleksiej Litwinienko, Talgat Żaiłauow, Konstantin Puszkariow, Andrei Spiridonow - Artemi Lakiza, Leonid Metalnikow, Konstanin Sawenkow, Jewgienij Rymarew, Wadim Krasnosłobodcew - Wiaczesław Triasunow, Aleksander Lipin, Aleksiej Woroncow, Maksim Chudiakow, Michaił Panszin.

Bramki: 0:1 Roman Sawczenko (30), 1:1 Bartłomiej Pociecha (36), 1:2 Roman Starczenko (37), 2:2 Marcin Kolusz (49), 2:3 Roman Starczenko (56).

Kary: Polska - 10; Kazachstan - 6 minut. Widzów: ok. 8 500.