Etiopczyk zwycięzcą Orlen Warsaw Marathon. Szost mistrzem Polski

Etiopczyk Lemi Berhanu wynikiem 2:07.56 zwyciężył w trzeciej edycji Orlen Warsaw Marathon. Złoty medal mistrzostw Polski mężczyzn na dystansie 42 km 195 m zdobył Henryk Szost (WKS Grunwald Poznań) - 2:10.11, który obronił tytuł.

Najlepszego Europejczyka w igrzyskach w Londynie (2012), gdzie był dziewiąty, i rekordzistę kraju - 2:07.39, w niedzielę na mecie przy Stadionie Narodowym wyprzedziło ośmiu zawodników. W czołowej dziesiątce było czterech Etiopczyków, czterech Kenijczyków oraz Erytrejczyk i Szost.

Wicemistrzem kraju został debiutujący na królewskim dystansie Jakub Nowak (LŁKS Prefbet Śniadowo Łomża) - 2:14.09. Brązowy medal zdobył Artur Kozłowski (MULKS MOS Sieradz) - 2:14.43.

Z kobiet najlepszą okazała się Etiopka Fatuma Sado, która trasę pokonała w 2:26.25. Pierwszą Polką na ósmym miejscu była Izabela Parszczyńska (KS Podlasie Białystok) - 2:49.46. Czołowe zawodniczki o medale 35. mistrzostw kraju walczyły tydzień temu w Łodzi, gdzie złoto zdobyła Monika Stefanowicz (WKS Grunwald Poznań) - 2:29.28.

Wśród osób niepełnosprawnych, którzy ze średnią prędkością 40 km/h pokonywali maratońską trasę handbike'ami, zwyciężył zdobywca dwóch złotych medali igrzysk paraolimpijskich w Londynie, były żużlowiec Rafał Wilk (Start Szczecin) - 30.23.

W biegu na 10 km najszybszy był Kenijczyk Hillary Kimaiyo - 28.45. Świetnie spisała się czwarta zawodniczka ubiegłorocznych ME w Zurychu na 1500 m Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście), która na "nie swoim" dystansie czasem 33.05 zajęła trzecie miejsce. Początkowo miała nawet pierwsze, zanim weryfikację przeprowadził delegat PZLA. Wygrała Dominika Napieraj (AZS AWF Wrocław) - 32.44 przed Agnieszką Mierzejewską (WKS Płomień Sosnowiec) - 32.48.