FC Ingolstadt zagra w Bundeslidze

Mathew Leckie.

Piłkarze FC Ingolstadt po raz pierwszy awansowali do niemieckiej ekstraklasy. Największy sukces w historii założonego w 2004 roku klubu zapewnili sobie kolejkę przed końcem rozgrywek drugiej ligi dzięki zwycięstwu nad RB Lipsk 2:1.

Zespół z położonego w Bawarii i zamieszkałego przez 132 tys. osób miasta w 33 kolejkach zgromadził 63 pkt, o siedem więcej niż druga ekipa Darmstadt, która w niedzielę uległa 0:1 broniącemu się przed spadkiem Greuther Fuerth.

Z awansu piłkarzy Ingolstadt, których trenerem jest Austriak Ralph Hasenhuettl, cieszył się komplet 15 tys. kibiców na Audi-Sportpark. W następny weekend w ostatniej kolejce o awans powalczą drużyny z Darmstadt - 56 pkt oraz Karlsruhe i Kaiserslautern - po 55. Ten ostatni zespół, bez Mateusza Klicha w składzie, zremisował na wyjeździe z Erzgebirge Aue 0:0.

Awans do Bundesligi wywalczą bezpośrednio dwa najlepsze kluby, a trzeci zagra w barażu z 16. zespołem ekstraklasy.

Z goli w niedzielę cieszyli się natomiast Waldemar Sobota i Martin Kobylański.

Sobota pojawił się na boisku w końcówce spotkania FC St. Pauli z VfL Bochum i w 83. minucie ustalił wynik na 5:1 dla gospodarzy. To jego drugie trafienie w sezonie. W ekipie gości cały mecz rozegrał Piotr Ćwielong.

Drużyna z Hamburga awansowała na 14. pozycję w tabeli, ale wciąż nie może być pewna utrzymania. Bochum jest 11.

Z kolei Kobylański trzecią w sezonie bramkę dla Unionu Berlin uzyskał w wygranym 3:1 wyjazdowym pojedynku z FSV Frankfurt. Młodzieżowy reprezentant Polski grał do 84. minuty. Stołeczny zespół zajmuje dziewiątą lokatę w tabeli.