Wszyscy mocno na te inauguracyjne zawody się szykują, to będzie wielka niewiadoma. Trasa jest bardzo techniczna, a jeśli popadałyby deszcze zgodnie z prognozami, będzie jeszcze trudniej. Dziewczyn do podium naliczyłam ponad dziesięć. Nie wszystkie się na tym podium zmieszczą. W niedzielę przyjadą dwa autobusy z kibicami, więc liczę na dobry doping na trasie - dodała srebrna medalistka olimpijska z Pekinu, zawodniczka Kross Racing Team.

 

W Czechach miała wystartować razem z koleżanką z ekipy Anną Szafraniec-Rutkiewicz, która jednak z powodów zdrowotnych ma przerwę w treningach i startach. "Więcej na temat zdrowia Ani będziemy mogli powiedzieć w czwartek, kiedy przejdzie badania wydolnościowe. One pokażą w jakiej dyspozycji jest jej organizm. Będziemy mogli określić, kiedy wróci do normalnych treningów oraz - być może określić termin pierwszego, kontrolnego startu" - powiedział dyrektor sportowy grupy Tomasz Świerczyński.

 

W niedzielnych wyścigach oprócz Włoszczowskiej wystąpią także dwaj inni kolarze Kross Racing Team - Bartłomiej Wawak (U23) i Kornel Osicki (elita).

 

Pucharowa trasa została wyznaczona na zalesionym zboczu górskim. Pętla ma długość 4 km, zawodnicy elity będą mieli po pokonania sześć okrążeń plus jedno "rozbiegowe". Najtrudniejsze momenty trasy noszą dość jednoznacznie kojarzące się nazwy: AC/DC i Rock and Roll. W dwóch przypadkach wyznaczono alternatywne dla zawodników odcinki: wolny i szybki. Drzewa przy tych drugich zostały profilaktycznie opatulone piankowymi ochraniaczami dla bezpieczeństwa kolarzy. Kibice mogą obserwować zmagania stojąc wzdłuż trasy, na małych trybunach w lesie i dużej zlokalizowanej na mecie.

 

Vysocina Arena zimą wykorzystywana jest do organizowania zawodów biathlonowych.

 

Włoszczowska w Novym Meście nigdy jeszcze nie wygrała. W tym sezonie wystartuje we wszystkich sześciu zawodach Pucharu Świata, mistrzostwach globu i Igrzyskach Europejskich w Baku, których jest ambasadorką. - Na wszystkich startach mi zależy, ale najważniejsze są w tym sezonie mistrzostwa świata i Igrzyska Europejskie - powiedziała zawodniczka Kross Racing Team.

 

W niedzielnych wyścigach elity wystartuje 149 mężczyzn oraz 78 kobiet.