Polacy za granicą: Mistrzowski hat-trick Lewandowskiego

Korony króla strzelców nie było, jednak ten sezon z pewnością będzie udany dla Roberta Lewandowskiego. Polski snajper zaliczył udany debiut w barwach bawarskiego giganta i w sobotę mógł świętować trzecie mistrzostwo Niemiec w karierze. Miejsca premiowanego grą w Lidze Mistrzów po dramatycznym finiszu nie udało się wywalczyć Grzegorzowi Krychowiakowi i jego Sevilli, którzy będą musieli powalczyć o zwycięstwo w środowym finale Ligi Europejskiej.

Nadzieje na wyrównanie dziewiętnastu bramek Alexandra Meiera były, jednak Bayern w końcówce sezonu nie był drużyną zdolną do pogromów. Koledzy mieli grać pod "Lewego", jednak Polak zdobył tylko jedną bramkę z rzutu karnego, a w końcówce został zmieniony przez Claudio Pizarro. Licznik Lewandowskiego zatrzymał się na 17 trafieniach, co jest wynikiem dość odległych od najlepszych sezonów w Dortmundzie, jednak z pewnością istotnym czynnikiem była adaptacja w nowym klubie.

"Bramkę" zdobył Sławomir Peszko, który ustalił wynik spotkania z wicemistrzem Niemiec, Wolfsburgiem (2:2). Bramkę umieściliśmy w cudzysłowie, bowiem polski skrzydłowy złapał piłkę na wykroku w bliskim towarzystwie obrońcy Wilków, Robina Knoche - bramkę zapisano jako trafienie samobójcze.

Bliski kolejnego wyróżnienia po świetnym sezonie w Swansea był Łukasz Fabiański. Golkiper Łabędzi w środku tygodnia został przez kolegów z zespołu wybrany najlepszym zawodnikiem mijającego sezonu, a w weekend miał spore nadzieje na zdobycie popularnych "Golden Gloves", czyli "Złotych Rękawic". Musiał stoczyć korespondencyjny pojedynek z Joe Hartem i Simonem Mignoletem - trójka bramkarzy miała po trzynaście czystych kont przed ostatnią kolejką. Fabian niestety musiał obejść się smakiem, bowiem jako jedyny bramki nie wpuścił dziś Hart, dla którego jest to czwarte tego typu wyróżnienie w karierze.

ANGLIA

Artur Boruc (Bournemouth) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Bournemouth: 1. miejsce, awans do Premier League).

Łukasz Fabiański (Swansea City) – 90 minut w meczu z Crystal Palace (0:1).

Wojciech Szczęsny (Arsenal) –  na ławce w meczu z West Brom (4:1) i Sunderlandem w środę (0:0).

Krystian Bielik (Arsenal) - poza kadrą w mecze z West Brom (4:1) i Sunderlandem w środę (0:0).

Marcin Wasilewski (Leicester) – 90 minut w meczu z QPR (5:1).

Bartosz Białkowski (Ipswich) –  rozgrywki Championship dobiegły końca; Ipswich odpadło w półfinale barażów z Norwich.

Radosław Majewski (Huddersfield) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Huddersfield - 16. miejsce).

Tomasz Kuszczak (Wolves) – rozgrywki Championship dobiegły końca (Wolves - 7. miejsce).

ARABIA SAUDYJSKA

Łukasz Szukała (Al-Ittihad) - rozgrywki ligowe dobiegły końca (Al-Ittihad - 4. miejsce).

Adrian Mierzejewski (Al-Nasr) – strzelił gola w pucharowym meczu z Al-Batin (1:0).

BELGIA

Rafał Wolski (KV Mechelen) – cały mecz na ławce z Lokeren (2:1).

BUŁGARIA

Łukasz Gikiewicz (Lewski Sofia) – poza kadrą w meczu z Lokomotiv Plovdiv (1:0).

Marcin Burkhardt (Czerno More Warna) – 90 minut ze Slavią Sofia (3:1).

Adam Stachowiak (Botew Płowdiw) – poza kadrą w meczu z Beroe (1:2).

CHINY

Mateusz Zachara (Henan Jianye) – wszedł w 70. minucie meczu z Changchun Yatai (0:2).

Krzysztof Mączyński (Guizhou Renhe) - poza kadrą w meczu z Shanghai SIPG (2:0).

FRANCJA

Kamil Grosicki (Rennes) – zszedł w 76. minucie meczu z Lyonem (0:1).

HISZPANIA

Grzegorz Krychowiak (Sevilla FC) – dostał żółtą kartkę i zszedł w 58. w meczu z Malagą (3:2).

Przemysław Tytoń (Elche) –  zszedł w 87. minucie w meczu z Levante (0:0).

HOLANDIA

Arkadiusz Milik (Ajax) - rozgrywki Eredivisie dobiegły końca (Ajax - 2. miejsce).

Sebastian Steblecki (Cambuur) - rozgrywki Eredivisie dobiegły końca (Cambuur - 12. miejsce).

Filip Kurto (Dordrecht) - rozgrywki Eredivisie dobiegły końca, spadek do Jupiler League (Dordrecht - 18. miejsce).

JAPONIA

Krzysztof Kamiński (Jubilo Iwata) – 90 minut w meczu z Kusatsu (1:2)

NIEMCY

Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) – cały mecz na ławce z Werderem Brema (3:2).

Jakub Błaszczykowski (Borussia Dortmund) – poza kadrą na mecz z Werderem Brema (3:2).

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) –  90 minut i gol z karnego w meczu z Mainz (2:0).

Artur Sobiech (Hannover) – poza kadrą na mecz z Freiburgiem (2:1).

Paweł Olkowski (Koeln) - poza kadrą na mecz z Wolfsburgiem (2:2).

Adam Matuszczyk (Koeln) – wszedł w 70. minucie meczu z Wolfsburgiem (2:2).

Sławomir Peszko (Koeln) – wszedł w 46. minucie meczu z Wolfsburgiem (2:2).

Eugen Polanski (Hoffenheim) – 90 minut w meczu z Herthą (2:1)

Sebastian Boenisch (Bayer Leverkusen) – 90 minut w meczu z Eintrachtem Frankfurt (1:2).

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – cały mecz na ławce z Unionem Berlin (0:2).

Kacper Przybyłko (Greuther) – poza kadrą w meczu z RB Leipzig (0:2).

Martin Kobylański (Union) – grał do 46. minuty meczu z Brunszwikiem (2:0).

Piotr Ćwielong (Bochum) – poza kadrą na mecz z Sandhausen (0:0).

Mateusz Klich (Kaiserslautern) - poza kadrą w meczu z Ingolstadt (0:0).

Waldemar Sobota (St.Pauli) - wszedł w 80. minucie meczu z Darmstadt (0:1).

PORTUGALIA

Paweł Kieszek (Estoril) – 90 minut w meczu z Boavistą (2:0).

ROSJA

Marcin Komorowski (Terek Grozny) - 90 minut w meczu z Mordovią Saransk (0:1).

Maciej Rybus (Terek Grozny) – wszedł w 64. minucie meczu z Mordovią Saransk (0:1).

Artur Jędrzejczyk (Krasnodar) – poza kadrą w meczu z FK Rostov (2:1).
Adam Kokoszka (Torpedo Moskwa) – poza kadrą w meczu z Uralem (3:1).

Janusz Gol (Amkar Perm) - 90 minut w meczu z Zenitem (1:0).

RUMUNIA

Hubert Wołąkiewicz (Astra Giurgiu) - poza kadrą na mecz z ASA Targu Mures (1:1).

Kamil Biliński (Dynamo Bukareszt) - zszedł w 55. minucie meczu z Petrolul (3:0).

Michał Gliwa (Pandurii) – poza kadrą w meczu z CSMS Iasi (5:2).

SZKOCJA

Łukasz Załuska (Celtic) – cały mecz na ławce z Inverness (5:0).

Radosław Cierzniak (Dundee United) – zszedł w 92. minucie meczu z Dundee FC (3:0).

Jarosław Fojut (Dundee United) – 90 minut  i żółta kartka w meczu z Dundee FC (3:0).

Michał Szromnik (Dundee United) – wszedł w 92. minucie meczu z Dundee FC (3:0).

TURCJA

Ludovic Obraniak (Rizespor) - poza kadrą na mecz z Konyasporem (1:1).

UKRAINA

Łukasz Teodorczyk (Dynamo Kijów) – poza kadrą na mecz z Karpatami Lwów (1:0) - kontuzja.

USA

Damien Perquis (Toronto FC) – 90 minut meczu z Portland Timbers (1:0).

WŁOCHY

Kamil Glik (Torino) –
90 minut z AC Milan (0:3)
Piotr Zieliński (Empoli) – wszedł w 64. minucie meczu z Sampdorią (1:1).

Paweł Wszołek (Sampdoria) – cały mecz na ławce rezerwowych w meczu z Empoli (1:1).

Łukasz Skorupski (Roma) – w poniedziałek mecz z Lazio.

Thiago Cionek (Modena) – 90 minut w meczu z Latiną (1:1).

Bartosz Salamon (Pescara) – 90 minut w meczu z Livorno (3:0).

Mateusz Lewandowski (Entella) – poza kadrą w meczu z Crotone (0:0).

Michał Chrapek (Catania) – cały mecz na ławce z Carpi (0:0).

Tomasz Kupisz (Cittadella) – 90 minut w meczu z Perugią (0:2). Spadek z Serie B (20. miejsce)