Bełchatów jedną nogą w I lidze. Zawisza nadal walczy

Zawisza Bydgoszcz pokonał pewnie 4:1 GKS Bełchatów w wyjazdowym spotkaniu 35. kolejki T-Mobile Ekstraklasy. Podopieczni Mariusza Rumaka zapisali na swoim koncie trzy punkty i pozostają nadal w grze o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W Bełchatowie spotkały się w sobotę zespoły, które miały na koncie po 20 punktów i w tabeli ekstraklasy zajmowały dwa spadkowe miejsca. Po meczu w znacznie lepszych humorach byli piłkarze Zawiszy Bydgoszcz, którzy pokonali PGE GKS 4:1 i nadal liczą się w grze o utrzymanie. Bełchatowianie natomiast do minimum zmniejszyli swoją szansę na uniknięcie degradacji.

Goście objęli prowadzenie w ósmej minucie, po prostym błędzie Adama Mójty. Lewy obrońca PGE GKS w niegroźnej sytuacji dał sobie odebrać piłkę Bartłomiejowi Pawłowskiemu, pomocnik Zawiszy szybko zagrał do Miki, ten wbiegł w pole karne i w sytuacji sam na sam z bramkarzem posłał piłkę do siatki.

Trzy minuty później strzelec pierwszego gola z lewej strony pola karnego dośrodkował pod bramkę, piłka przy biernej postawie obrońców gospodarzy dotarła do Josipa Barisica, a napastnik gości pewnym uderzeniem podwyższył prowadzenie swojej drużyny. W tej części znakomitą okazję miał jeszcze Pawłowski, ale trafił w desperacko interweniującego Emilijusa Zubasa.

Gospodarze potrzebowali prawie pół godziny na uporządkowanie gry i stworzenie zagrożenia pod bramką rywali. Pierwszą szansę na zdobycie gola mieli w 29. minucie po błędzie Grzegorza Sandomierskiego. Po rzucie wolnym wykonanym przez Mójtę bramkarz Zawiszy źle odbił piłkę, ale jego koledzy tuż przed linią bramkową zdołali ją wybić w pole. Tuż przed przerwą kontaktową bramkę mógł natomiast strzelić Arkadiusz Piech, jednak w doskonałej sytuacji uderzył mocno i wysoko nad bramką.

Skuteczniejszy był Maciej Małkowski, który po indywidualnej akcji zdobył gola w 60. minucie spotkania. Pomocnik PGE GKS z lewej strony boiska zbiegł z piłką do środka i precyzyjnym strzałem pokonał Sandomierskiego. Nadzieja na remis trwała jednak krótko. Niespełna trzy minuty później bełchatowianie pogubili się w środku boiska, nieatakowany Kamil Drygas zagrał w pole karne do Barisica, który nie miał problemów z wykorzystaniem sytuacji sam na sam z Zubasem.

Chwilę później strzelec dwóch goli opuścił boisko. Zastąpił go Jakub Świerczok i po pierwszym kontakcie z piłką cieszył się ze swojej bramki. W jej zdobyciu pomogli gospodarze, którzy tylko się przyglądali, jak po rzucie wolnym wykonanym przez Alvarinho piłka leci w pole karne. Świerczok wykorzystał bierność rywali i głową uzyskał czwartą bramkę dla Zawiszy.

Mecz zakończył się więc takim samym wynikiem jak kwietniowy pojedynek tych drużyn, gdy na Gieksa Arenie bydgoszczanie również wygrali 4:1.

PGE GKS Bełchatów - Zawisza Bydgoszcz 1:4 (0:2)

Bramki: 0:1 Mica (8), 0:2 Josip Barisic (11), 1:2 Maciej Małkowski (60), 1:3 Josip Barisic (63), 1:4 Jakub Świerczok (66-głową)

Żółta kartka - Zawisza Bydgoszcz: Iwan Majewski

Sędzia: Marcin Borski (Warszawa) Widzów 2 813

PGE GKS Bełchatów: Emilijus Zubas - Damian Zbozień, Paweł Baranowski, Marcin Flis, Adam Mójta - Łukasz Wroński (69. Andreja Prokic), Patryk Rachwał, Piotr Witasik (42. Paweł Komołow), Kamil Wacławczyk (69. Sebastian Olszar), Maciej Małkowski - Arkadiusz Piech

Zawisza Bydgoszcz: Grzegorz Sandomierski - Jakub Wójcicki, Andre Micael Pereira, Luka Maric, Cristian Pulhac - Bartłomiej Pawłowski (80. Jakub Smektała), Iwan Majewski, Kamil Drygas, Mica, Alvarinho (90+3. Stefan Denkovic) - Josip Barisic (64. Jakub Świerczok)