Czerniak pokonał Korzeniowskiego

Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice) pokonał Pawła Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa) na 100 m stylem motylkowym w najbardziej oczekiwanym wyścigu pływackich mistrzostw Polski w Szczecinie. W trzecim dniu zawodów padły też dwa rekordy kraju.

Nowy rekord Polski na 50 m st. grzbietowym uzyskał Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice) – 24,80, który przełamał granicę 25 sekund i poprawił swój najlepszy rezultat na tym dystansie uzyskany równo rok temu na pływalni w Opolu o 0,32 sek.

Podobnej rzeczy dokonał Marcin Cieślak (MUKP Warszawianka Wodny Park) na 200 m st. zmiennym, który także poprawił własny rekord kraju. Z tą różnicą, że poprzedni jego rekord został ustanowiony podczas MŚ w Szanghaju i przetrwał prawie cztery lata. Obecnie najlepszy rezultat na tym dystansie wynosi - 1.59,30.

Obydwaj rekordziści zapewnili sobie minima na mistrzostwa świata w Kazaniu.

Największe emocje towarzyszyły rywalizacji na 100 m motylkiem Czerniaka z Korzeniowskim. Ten pierwszy nie musiał startować w MP, bo minima kwalifikacyjne wypełnił już ponad miesiąc wcześniej podczas mistrzostw Hiszpanii w Maladze i to na wszystkich dystansach, na których rywalizował (50 m i 100 m st. dow. oraz 50 m i 100 m st. mot).

„Chciałem wzmocnić klub i wywalczyć dla niego oraz dla siebie medale. No i się udało, więc jestem zadowolony. Trochę się nie spodziewałem, że tak szybko będę pływał już teraz. Jestem w ciężkim treningu i cieszę się, że osiągam tak dobre wyniki” - mówił na konferencji prasowej Czerniak.

Przyznał jednocześnie, że ma świadomość tego, że w Kazaniu będzie w gronie faworytów do tytułu mistrza świata. „Taka presja działa na mnie raczej pozytywnie, więc nijak mi to nie przeszkadza” - dodał.

Korzeniowski wypełnił również w tym starcie minimum na MŚ w Kazaniu.

Przepustki do Kazania zapewnili sobie także wszyscy trzej medaliści na 400 m st. dowolnym. W bardzo zaciętym wyścigu finałowym najlepszy okazał się Filip Zaborowski (MKP Szczecin) - 3.50,43, wyprzedzając Wojciecha Wojdaka (Unia Oświęcim) - 3.50,64 oraz Michała Szubę (Śląsk Wrocław) - 3.50,87.

Wśród kobiet minima do Kazania udało się w sobotę zapewnić dwóm najlepszym zawodniczkom finału na 50 m st. grzbietowym. Zwyciężyła w nim Aleksandra Urbańczyk (AZS Uł Pł Łódz) - 28,38, pokonując Alicję Tchórz (MKS Juvenia Wrocław) - 28,48.

Na koniec popołudniowej sesji Tchórz stanęła na najwyższym stopniu podium na 200 m st. zmiennym.