Hitowy pojedynek na pływalni dla Korzeniowskiego

Wyścig na 100 m st. dowolnym mężczyzn był ozdobą czwartego dnia mistrzostw Polski w pływaniu, które zakończyły się w Szczecinie. Wszyscy trzej medaliści uzyskali minima na sierpniowe MŚ w Kazaniu. Paweł Korzeniowski wywalczył dwa tytuły.

W niedzielę miało dwukrotnie dojść do pojedynków Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa) z Konradem Czerniakiem (AZS AWF Katowice). Ten drugi zrezygnował jednak ze startu na 50 m st. motylkowym. Miał ten komfort, że już przed miesiącem - podczas mistrzostw Hiszpanii - uzyskał na tym dystansie minimum uprawniające go do występu w Kazaniu.

Toteż wyścigiem dnia był finał 100 m stylem dowolnym, w którym na sąsiednich słupkach stanęli Korzeniowski i Czerniak. Na mecie okazało się, że obu przedzielił Kacper Majchrzak (Warta Poznań), który z czasem 49,14 zdobył srebrny medal. Złoto przypadło Korzeniowskiemu – 49,04. Dopiero jako trzeci finiszował Czerniak - 49,37.

Korzeniowski drugie złoto wywalczył na 50 m delfinem, uzyskując czas 23.90.

Także na dystansie 50 m motylkiem kobiet dwie najlepsze zawodniczki uzyskały czasy dające przepustkę do Kazania. Najszybsza była Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław) pokonując dystans w czasie 26,13, lepszym o 0,12 s od rekordu kraju, który ustanowiła trzy tygodnie wcześniej w Opolu. Druga na mecie Aleksandra Urbańczyk (AZS Uł Pł Łódź) – 26,53, także będzie reprezentować Polskę na tym dystansie w Kazaniu.

Do niecodziennej sytuacji doszło na 100 m st. klasycznym mężczyzn. Na najwyższym stopniu podium stanął Dawid Szulich (UKS Delfin Legionowo) - 1.01,96, ale największą owację zgotowano zwycięzcy finału B – Marcinowi Stolarskiemu (UKS Żoliborz Warszawa), który uzyskał najlepszy czas – 1.01,51 ze wszystkich 18 startujących po południu w tej konkurencji zawodników. Stolarski był wielkim przegranym, bowiem nie otrzymał nawet medalu w kategorii młodzieżowców (19-23 lata), gdyż jeszcze nie skończył 19 lat.

Natomiast na 800 m st. dowolnym zwyciężył Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim) - 7.53,23, który wypełnił minimum na MŚ, pokonując koalicję trzech pływaków miejscowego MKP Szczecin: Filipa Zaborowskiego, Pawła Furtka i Mateusza Sawrymowicza.

Szczecińskie mistrzostwa Polski zakończyły się mocnym akcentem, bowiem w obydwu sztafetach 4x100 m st. zmiennym odnotowano rekordy Polski. Zwyciężyły pływaczki Śląska Wrocław - 4.09,16 oraz zawodnicy AZS AWF Katowice - 3.37,45.