Mielewski: Kurek to obecnie najlepszy atakujący Ligi Światowej

Siatkówka
Mielewski: Kurek to obecnie najlepszy atakujący Ligi Światowej
fot. Cyfrasport

Za nami dwa weekendy Ligi Światowej. Cztery zwycięstwa w czterech meczach to wynik znakomity. Oczywiście jest zbyt wcześnie by wyciągać daleko idące wnioski, ale powodów do narzekania też nie ma. Przed obecnym sezonem największy znak zapytania stawialiśmy przy nazwisku Kurek.

Czy Bartek będzie w stanie szybko zmienić pozycję i ponownie dźwigać ofensywę na swoich barkach? Czy nie będzie popełniał błędu przekroczenia linii 3 metra? Czy z prawego skrzydła  szybko opanuje skuteczny atak zarówno po prostej, jak też  po skosie? Te pytania kołatały się w głowach ekspertów i kibiców. Efekty kilkutygodniowej pracy polskiego sztabu przerosły jednak wyobrażenia wszystkich. Nawet Stephan Antiga nie spodziewał się tak dobrej gry Kurka już w tym okresie. Bartek jest aktualnie najlepszym atakującym całej Ligi Światowej. W żadnym z czterech meczów jego skuteczność nie spadła poniżej 50%.  Wykonał 139 ataków kończąc 78 z nich. Oczywiście mówimy o sytuacji po czterech meczach. Zespoły są w różnej dyspozycji. Bartek jeszcze nie jest rozpisany przez rywali, ale  lepszego początku przygody w nowych dla siebie okolicznościach nie mógł sobie  wymarzyć. Aby dokładnie przedstawić grę naszego zawodnika, zestawiłem skuteczność ataku innych siatkarzy na tej pozycji w kolejnych meczach.

POLSKA: Bartosz Kurek  53% ,  51% , 62% , 58%
ROSJA: Maxim Michaiłow 25% , 51% Paweł Moroz 48% , 46%
IRAN: Shahram Mahmoudi  41% , 60% , 50 % Amir Ghafour 54%
USA: Murphy Troy 44% , 66% , 38% , Matthew Anderson 29 %
BRAZYLIA: Leandro Vissotto 51%  Wallace de Souza 53%, 50% Evandro M.Guerra  50%
AUSTRALIA Thomas Edgar 43% , 49% , 30% , 54%
SERBIA: Sasa Starović 31% , 54% Aleksandar Atanasijević 29%
WŁOCHY: Luca Vettori 41% , 44%, 64% Giulio Sabbi 45%


Jak widać żaden siatkarz nie jest tak regularny i tak skuteczny jak Polak. Oby tak dalej.


Na innych pozycjach też jest znakomicie, ale w przypadku rozegrania, środka siatki, przyjęcia czy pozycji libero dużych obaw nie mieliśmy. Po dwóch weekendach, na siedem kategorii oficjalnych statystyk światowej federacji, nasi mistrzowie świata zajmują pierwsze lokaty w czterech z nich. Wspomniany Bartosz Kurek jest najlepiej punktującym siatkarzem oraz najskuteczniej atakującym. Fabian Drzyzga zajmuje pierwsze miejsce wśród rozgrywających. Paweł Zatorski to  najlepiej broniący siatkarz.  Kapitan polskiej kadry Michał Kubiak zajmuje pierwszą lokatę wśród zagrywających. Michał wyprzedza innego Polaka - Mateusza Bieńka. Występy młodego debiutanta zasługują na oddzielny akapit, ale na zachwyt nad grą naszego środkowego przyjdzie jeszcze pora. Dodam tylko, że Mateusz zdobył najwięcej punktów spośród wszystkich środkowych pierwszej dywizji Ligi Światowej.  

Przed Polakami najtrudniejszy etap rozgrywek. Trzytygodniowa sesja wyjazdowa. Pierwszy przystanek to Chicago i mecze ze Stanami Zjednoczonymi. Nie mam wątpliwości , że Amerykanie to oprócz Polski to obecnie najlepiej grająca drużyna całego cyklu. Nadchodzi zatem czas weryfikacji. Jedno zwycięstwo w stanach przyjąłbym z zadowoleniem. Przy dwóch wygranych będzie można mówić o euforii.

Jerzy Mielewski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze