Wyjątkowe zawody w judo podczas Igrzysk Europejskich

Sporty walki
Wyjątkowe zawody w judo podczas Igrzysk Europejskich
fot. PAP

Odwołanie kwietniowych mistrzostw Europy w judo sprawiło, że ten turniej został włączony do programu Igrzysk Europejskich w Baku. Prezes Polskiego Związku Judo Sławomir Kownacki ma nadzieję, że biało-czerwoni wywalczą co najmniej dwa medale w Azerbejdżanie.

"W judo sytuacja jest wyjątkowa, bowiem pierwsze w historii Igrzyska Europejskie będą jednocześnie mistrzostwami kontynentu. Co ciekawe, Europa jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, gdyż już za dwa miesiące mistrzostwa świata. To wielkie wyzwanie dla zawodników i trenerów, aby przygotować dwa szczyty formy w tak krótkim czasie" - powiedział PAP Kownacki, który jest sędzią międzynarodowym i będzie prowadził walki na tatami w azerskiej stolicy.

 

Pierwotnie ME miały się odbyć w pierwszej połowie kwietnia, ale Europejska Unia Judo (ETU) w kwietniu odebrała imprezę brytyjskiej federacji, m.in. za podpisanie umowy sponsorskiej z UFC, czyli organizacją sztuk walki. Niewiele było czasu na znalezienie nowego gospodarza, dlatego postanowiono zawody włączyć do programu Igrzysk Europejskich w Baku. Turniej judo przeprowadzony zostanie w dniach 25-28 czerwca.

 

"Mam nadzieję, że przynajmniej powtórzymy wynik z ubiegłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu w Montpellier, gdzie brązowe medale wywalczyła Agata Ozdoba (-63 kg) i drużyna kobiet. Nie ukrywam, że po występach w zawodach rangi Grand Slam czy Grand Prix nasze ambicje są duże, na wysokich pozycjach, poza Ozdobą, plasowały się też brązowa medalistka mistrzostw świata 2014 Katarzyna Kłys (70 kg), Daria Pogorzelec (78 kg), Katarzyna Furmanek (+78 kg) czy Maciej Sarnacki (+100 kg). Niestety, z powodu zawiłości regulaminowych tylko pierwszą rezerwową jest będąca w bardzo dobrej formie Agata Perenc (-52 kg). Zgłosiliśmy ją do rywalizacji drużynowej, ale wierzymy, że indywidualnie również powalczy o podium" - dodał szef związku.

 

W zawodach drużynowych wystąpi osiem ekip kobiecych i dziesięć męskich. "Nie ma naszego zespołu panów, mimo że kwalifikacje uzyskali we wszystkich wagach objętych drużynówką, od 66 kg do +90 kg. Swojej szansy na medal będą musieli poszukać dopiero w kwietniu przyszłego roku w rosyjskim Kazaniu" - stwierdził Kownacki.

 

Z powodu kontuzji w Baku zabraknie Paweł Zagrodnik (66 kg). Pozostali najlepsi reprezentanci Polski są gotowi do wyjazdu na IE/ME.

 

"Mistrzostwa Europy mają duże znaczenie także dlatego, że do zdobycia jest sporo punktów do rankingu olimpijskiego, a przecież na jego podstawie wyłonieni zostaną uczestnicy igrzysk w Rio de Janeiro. W Azerbejdżanie za pierwsze miejsce otrzymuje się 400 punktów, za drugie - 240, a za trzecie - 160. A jeszcze więcej będzie do zdobycia podczas sierpniowych mistrzostw świata w Astanie, odpowiednio 900, 540 i 360" - podsumował prezes Polskiego Związku Judo, który kilka dni temu gościł w Budapeszcie u prezydenta międzynarodowej federacji Węgra Mariusa Vizera.

 

"Spotkanie odbyło się w bardzo serdecznej atmosferze, pan Vizer stwierdził, że ma nadzieję, iż pod moim przewodnictwem polskie judo wróci na swą dawną pozycję, on doskonale pamięta, że zdobywaliśmy medale igrzysk olimpijskich i regularnie stawaliśmy na podium mistrzostw świata. Docenił naszą pracę organizacyjną przy turniejach międzynarodowych, wyróżnione zostały ubiegłoroczne młodzieżowe ME we Wrocławiu" - dodał Kownacki.

 

Skład reprezentacji Polski: kobiety - Ewa Konieczny (48 kg), Agata Perenc (52 kg, w zawodach drużynowych), Arleta Podolak (57 kg), Agata Ozdoba (63 kg), Katarzyna Kłys (70 kg), Daria Pogorzelec (78 kg) i Katarzyna Furmanek (+78 kg); mężczyźni - Łukasz Kiełbasiński (60 kg), Aleksander Beta (66 kg), Damian Szwarnowiecki (73 kg), Łukasz Błach, Jakub Kubieniec (obaj 81 kg), Patryk Ciechomski (90 kg), Jakub Wójcik (100 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg).

 

Program Igrzysk Europejskich/mistrzostw Europy w judo:

 

czwartek, 25 czerwca

kobiety 48, 52, 57 kg

mężczyźni 60, 66 kg

 

piątek, 26 czerwca

kobiety 63 kg, 70 kg oraz 48 kg (osoby niedowidzące)

mężczyźni 73 kg, 81 kg oraz +100 kg (osoby niedowidzące)

 

sobota, 27 czerwca

kobiety 78 kg, +78 kg

mężczyźni 90 kg, 100 kg, +100 kg

 

niedziela, 28 czerwca

turniej drużynowy kobiet, mężczyzn

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze