Wiór szósta, Kubica dziewiąta w MŚJ w ciężarach

Jolanta Wiór (Andaluzja Piekary Śl.) zajęła szóste, a Dorota Kubica (LKS Dobryszyce) dziewiąte miejsce w kat. 75 kg w mistrzostwach świata juniorów do lat 20 w podnoszeniu ciężarów, które odbywają się we Wrocławiu. Złoto zdobyła Rosjanka Maria Pietrowa.

Już przed mistrzostwami Wiór była typowana jako ta reprezentantka Polski, która może osiągnąć na wrocławskiej imprezie najlepsze miejsce. I tak na razie jest.

Rwanie zaczęła od udanego podejścia do 90 kg. Później dźwignęła 93 kg i w trzeciej próbie na sztandze pojawiło się 95 kg, co byłoby rekordem życiowym Wiór. Ten ciężar okazał się jednak w piątek za duży.

Kubica najpierw łatwo uporała się z 72 kg, ale próbę na 74 kg spaliła. W trzeciej udało się wyrwać ciężar, co jej dawało 11. miejsce. Na półmetku prowadziła Rosjanka Pietrowa (110 kg) przed Ukrainką Iriną Deką (109 kg) i Białorusinką Anastazją Michalenką (101 kg), a Wiór była szósta.

W podrzucie zawodniczka z Piekar Śl. zaliczyła tylko jedną próbę – 108 kg. Później próbowała dwa razy dźwignąć 113 kg i za pierwszym razem niewiele jej zabrakło, ale ostatecznie oba podejścia były spalone. Kubica zaczęła od 95 kg, później podniosła 98 kg, ale 101 kg już nie udało się jej zaliczyć.

Pietrowa w podrzucie dźwignęła 136 kg i przypieczętowała triumf. Dwubój zakończyła wynikiem 246 kg. Drugie miejsce Michalenki w podrzucie (130 kg) pozwoliło jej awansować również na drugie miejsce w dwuboju.

Wiór w dwuboju wynikiem 201 kg zajęła szóste miejsce, a Kubica, dzięki niezaliczeniu przez dwie rywalki ani jednej próby w podrzucie, z 11. miejsca po rwaniu awansowała na dziewiąte.

W kat. 105 kg juniorów Polska również miała dwóch zawodników. Julian Falkowski (LUKS Meyer Elbląg) spalił w rwaniu najpierw 145 kg, ale później się poprawił, a w trzeciej próbie poderwał 150 kg. W podrzucie zaczął dobrze, bo udźwignął 173 kg, ale kolejne dwie próby na 181 kg spalił. W dwuboju osiągnął 323 kg, co dało mu dziewiąte miejsce.

Pozycję niżej z rezultatem 294 kg zajął Mieczysław Dereń, ale zawodnik Polwicy Wierzbno był niemal od wszystkich rywali o 10 kg lżejszy. W rwaniu zaliczył wszystkie trzy próby podnosząc po kolei – 127, 130 i 133 kg. W podrzucie nie poszło mu już tak dobrze, bo co prawda w pierwszej próbie bez problemu podniósł 161 kg, ale kolejne podejścia do 167 kg spalił.

O złoty medal Changsheng Wu z Chin i Marchel Gujdja z Rosji walczyli do ostatniej próby. Po rwaniu prowadził ten pierwszy, ale miał tylko kilogram przewagi. W podrzucie Rosjanin podniósł w drugiej próbie 211 kg i wyszedł na pierwsze miejsce. W odpowiedzi Chińczyk podrzucił 212 kg i znowu był bliżej zwycięstwa. Przeciwnik miał jednak przed sobą jeszcze jedną próbę. Na sztandze pojawiło się 213 kg. Gdyby Rosjanin to podrzucił, w dwuboju zrównałby się wynikiem z Wu, ale zdobyłby złoty medal, bo mniej ważył. Nie dał rady i już siódmy Chińczyk stanął na najwyższym podium we Wrocławiu.