Copa America: Klasyk dla Argentyny. Urusi pokonani

Bramka Sergio Aguero przesądziła o zwycięstwie Argentyny nad broniącym tytułu Urugwajem 1:0 w drugiej kolejce grupy B Copa America - mistrzostw Ameryki Południowej. W drugim meczu kuriozalny gol Edgara Beniteza zapewnił wygraną Paragwajowi z Jamajką 1:0.

Jedyne trafienie na stadionie w La Serenie padło po akcji zawodników Manchesteru City - w 57. minucie dośrodkował z prawej strony Pablo Zabaleta, a piękną główką popisał się Aguero.

Broniący tytułu wywalczonego przed czterema laty Urugwaj mógł wyrównać, ale kwadrans przed końcem Diego Rolan nie trafił do pustej bramki. W ostatniej minucie rezerwowy Abel Hernandez również nie zdołał pokonać Sergio Romero.

- Pokazaliśmy, jak ważne dla nas jest posiadanie piłki. Kiedy jest przy nogach naszych zawodników, kibice mają okazję zobaczyć prawdziwą Argentynę - powiedział selekcjoner Gerardo Martino.

W drugim spotkaniu gr. B Paragwaj, finalista z 2011 roku, zwyciężył w Antofagaście 1:0 Jamajkę, która poniosła już drugą porażkę w turnieju. W kuriozalnych okolicznościach padł gol w 36. minucie. Bramkarz Jamajki Duwayne Kerr wyszedł poza pole karne i tak niefortunnie interweniował głową, że piłka odbiła się od kolan Beniteza i wpadła do siatki.

- Bardzo potrzebowaliśmy tego sukcesu, aby zachować spokój na kolejne spotkania - stwierdził kapitan Roque Santa Cruz.

Rezultat mógł jeszcze podwyższyć w 60. minucie Miguel Samudio, lecz piłka po jego uderzeniu odbiła się od poprzeczki.

To był pierwszy triumf Paragwajczyków w ostatnich 10 występach w południowoamerykańskich mistrzostwach; także pierwsze zwycięstwo pod wodzą trenera Ramona Diaza. Cztery lata temu zremisowali trzy mecze grupowe, potem remisowali na boisku też w ćwierćfinale i półfinale (z Brazylią i Wenezuelą wygrywali dopiero po karnych), zaś w finale ulegli Urugwajowi 0:3.

W ostatniej kolejce (20 czerwca) Argentyna zagra z Jamajka, zaś Urugwaj z Paragwajem w rewanżu za finału Copa America 2011. W tabeli prowadzą ex aequo Argentyna i Paragwaj - po 4 pkt, przed Urugwajem - 3. Do ćwierćfinału awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy, a także dwa zespoły z trzecich miejsc.