Majka w dziesiątce w Szwajcarii, klasa Słoweńca

Podium tegorocznego Tour de Suisse ze zwycięzcą Simonem Spilakiem

Słoweniec Simon Spilak z grupy Katiusza triumfował w kolarskim wyścigu Dookoła Szwajcarii. Dziesiąte miejsce zajął Rafał Majka (Tinkoff-Saxo). Niedzielny 9. etap, jazdę indywidualną na czas w rejonie Berna, wygrał Holender Tom Dumoulin. Majka był dziewiąty.

Dumoulin (Team Giant) pokonał niedzielny odcinek długości 38,4 km w czasie 48.36, ze średnią prędkością 47,4 km/h. Wyprzedził Spilaka o 18, a słynnego Szwajcara Fabiana Cancellarę o 19 sekund. Majka stracił do Holendra 1.26. Kolejny z Polaków, Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick-Step) zajął w niedzielę 25. miejsce, ze stratą 2.24.

W klasyfikacji generalnej 79. edycji tej imprezy Spilak okazał się lepszy od Brytyjczyka Gerainta Thomasa (Team Sky) zaledwie o pięć sekund. Trzecie miejsce w całym wyścigu zajął Dumoulin - strata 19 s, a czwarte dotychczasowy lider Francuz Thibaut Pinot z FDJ (strata 45 s), który w niedzielę był czternasty.

Najwyżej z Polaków w klasyfikacji generalnej uplasował Majka, który zakończył wyścig na 10. pozycji, tracąc do Słoweńca 3.20.

To był ostatni ważny sprawdzian przed rozpoczynającym się 4 lipca słynnym wyścigiem Tour de France.

106. Stefan Schumacher (Niemcy/CCC Sprandi Polkowice)    6.09
107. Adrian Honkisz (Polska/CCC Sprandi Polkowice) 6.11 Klasyfikacja końcowa wyścigu: 1. Simon Spilak (Słowenia/Katiusza) 30:15.09 2. Geraint Thomas (W. Brytania/Team Sky) strata 5 3. Tom Dumoulin (Holandia/Giant) 19 4. Thibaut Pinot (Francja/FDJ) 45 5. Domenico Pozzovivo (Włochy/AG2R) 2.21 6. Bob Jungels (Luksemburg/Trek) 2.58 .. 10. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo) 3.20 26. Davide Rebellin (Włochy/CCC Sprandi Polkowice) 16.52 31. Jan Hirt (Czechy/CCC Sprandii Polkowice) 24.49 46. Michał Gołaś (Polska/Etixx-Quick Step) 41.48 53. Sylwester Szmyd (Polska/CCC Sprandi Polkowice) 47.33 56. Branislau Samoilau (Białoruś/CCC Sprandi Polkowice) 49.08 61. Adrian Honkisz (Polska/CCC Sprandi Polkowice) 54.19 64. Stefan Schumacher (Niemcy/CCC Sprandi Polkowice) 56.30 65. Przemysław Niemiec (Polska/Lampre-Merida) 58.58 71. Michał Kwiatkowski (Polska/Etixx-Quick Step) 1:03.10 98. Marek Rutkiewicz (Polska/CCC Sprandi Polkowice) 1:24.53 99. Grega Bole (Słowenia/CCC Sprandi Polkowice) 1:25.31