Polka o jedno zwycięstwo od brązowego medalu IE

Sporty walki

Judoczka Katarzyna Kłys będzie walczyć o brązowy medal Igrzyska Europejskich w Baku. Polka w repasażach kategorii 70 kg pokonała przez waza-ari, Szwajcarkę Juliane Robrę.

Polka o brąz zawalczy z Niemką Szaundra Diedrich. Pozostali biało-czerwoni odpadli we wcześniejszych rundach.

W pierwszej walce Kłys pokonała przez yuko Brytyjkę Megan Fletcher, która wielokrotnie stawała na podium zawodów Pucharu Świata, a w 1/8 finału poradziła sobie z reprezentantką Belgii Lolą Mansour (ippon). W kolejnej rundzie lepsza od Polki okazała się dwukrotna brązowa medalistka ME Austriaczka Bernadette Graf (ippon).

W repasażach Kłys pokonała przez waza-ari Szwajcarkę Juliane Robra. Walkę o brązowy medal zaplanowano na godzinę 17.50.

W kategorii 81 kg Łukasz Błach w pierwszej rundzie miał wolny los, a w drugiej poradził sobie z reprezentantem Mołdawii Valeriu Duminicą (waza-ari). Odpadł jednak w 1/8 finału po porażce z Francuzem Loikiem Pietrim (waza-ari).

W tej samej kategorii startował Jakub Kubieniec, ale w pierwszej walce (1/32 finału) przegrał z Rumunem Cristianem Bodirlau przez kary shido.

Damian Szwarnowiecki (73 kg) pokonał w 1/16 finału przez ippon Ukraińca Artema Chomulę, a następnie uległ - także przez ippon - Belgowi Dirkowi van Ticheltowi.

Również Agata Ozdoba (63 kg) zdołała wygrać jedną walkę. W pierwszej rundzie poradziła sobie z reprezentantką gospodarzy Nurijją Achundową (ippon), ale w walce o awans do ćwierćfinału lepsza od niej była mistrzyni (2013) i wicemistrzyni (2014) świata Yarden Gerbi z Izraela. Polka nawiązała z nią walkę, ale miała trzy kary shido, a rywalka - tylko jedną.

Turniej judo w Azerbejdżanie jest jednocześnie rywalizacją o tytuły mistrzowskie Starego Kontynentu. Pierwotnie ME miały się odbyć w pierwszej połowie kwietnia, ale Europejska Unia Judo (ETU) odebrała imprezę brytyjskiej federacji, m.in. za podpisanie umowy sponsorskiej z UFC, czyli organizacją sztuk walki.