Polskie pięcioboistki zapewniły sobie złoty medal w drużynie

Inne
Polskie pięcioboistki zapewniły sobie złoty medal w drużynie
fot. PAP
Oktawia Nowacka.

Oktawia Nowacka (St. PP CWKS Legia Warszawa), Anna Maliszewska (UKS Żoliborz) i Aleksandra Skarzyńska (UKS G-8 Bielany) awansowały do sobotniego finału mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym w Berlinie i zapewniły sobie złoty medal w klasyfikacji drużynowej.

Polska drużyna jako jedyna przeszła z powodzeniem w trzyosobowym komplecie przez eliminacje i według pięciobojowych przepisów w rywalizacji o medale nikt już nie będzie mógł jej wyprzedzić.

 

Odpadła jedynie Natalia Hachulska (UKS G-8 Bielany), ale ona startowała tylko indywidualnie.

 

Nadal wysoką formę utrzymuje brązowa medalistka w rywalizacji sztafet (z Nowacką) Skarzyńska, która z wielką łatwością w swojej grupie B uplasowała się na piątym miejscu z dorobkiem 1030 pkt. Do zwyciężczyni Australijki Chloe Esposito na mecie, świetnej w jej wykonaniu, kombinacji (biegu ze strzelaniem) zanotowała stratę siedmiu sekund.

 

„W eliminacjach najlepiej zaprezentowała się Ola Skarzyńska. Zrobiła świetną szermierkę, popłynęła w granicach rekordu życiowego, a kropkę nad i postawiła w kombinacji, uzyskując bardzo dobry wynik” – powiedział PAP trener kadry Stanisław Pytel.

 

W grupie A czwartkowych eliminacji Maliszewska była dziewiąta – 1029, a do najlepszej pięcioboistki w tej eliminacji Francuzki Elodie Clouvel zabrakło jej 20 s.

 

Z kolei w grupie C wystartowały dwie Polki: ubiegłoroczna triumfatorka Pucharu Świata Nowacka oraz Hachulska. Bardziej utytułowana z biało-czerwonych, pomimo pewnych problemów, zakwalifikowała się z dziesiątego miejsca do finału. Zdobyła 1022 pkt., podczas gdy zwyciężczyni, Brytyjka Samantha Murray - 1035. Hachulska z 1001 pkt była 14.

 

„Oktawia trochę się męczyła w szermierce i na ostatnim strzelaniu, ale ostatecznie weszła do finału” – dodał Pytel.

 

Do 36-osobowego finału kwalifikowało się po osiem najlepszych zawodniczek z każdej z trzech grup, plus pozostałe z najlepszymi wynikami.

 

W piątek o medale rywalizować będą mężczyźni. Polacy awansowali w czteroosobowym komplecie. Wystartują: Szymon Staśkiewicz (ZKS Drzonków) oraz trójka, która ma już zapewnione miejsce na podium w klasyfikacji drużynowej, bo tylko Rosja i Korea Płd. mają pełne ekipy w finale - Jarosław Świderski (UKS G-8 Bielany), Sebastian Stasiak i Michał Gralewski (obaj UKS Żoliborz).

 

Medaliści turniejów indywidualnych berlińskich MŚ wywalczą kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze