Arka Gdynia mistrzem Polski w rugby!

Arka Gdynia po emocjonującym spotkaniu pokonała 24:19 drużynę Budowlanych Łódź i zdobyła tytuł mistrza Polski. Podopieczni drużyny prowadzonej przez Macieja Stachurę po czterech latach powrócili na tron polskiej Ekstraligi!

W niedzielny wieczór na Narodowym Stadionie Rugby poznaliśmy ostatnią niewiadomą Ekstraligi. W Gdyni zmierzyły się - bez cienia wątpliwości - dwie najlepsze drużyny dobiegającego do końca sezonu. Zdecydowanym faworytem niedzielnego starcia były Buldogi, które już pięciokrotnie pokonały w bieżących rozgrywkach drużynę z Łodzi.

Obie ekipy przygotowały na ostatnie spotkanie sezonu dodatkowe wzmocnienia. W barwach Arki wystąpili m.in. Oleksandr Łomakin oraz najlepszy polski rugbysta ubiegłego sezonu Mateusz Bartoszek. W składzie łodzian wystąpił natomiast napastnik reprezentacji Polski Kamil Bobryk.

Myślę, że to będzie fascynujące widowisko, bo obie ekipy preferują szeroką, ciekawą i kombinacyjną grę - twierdził przed meczem szkoleniowiec Arki Gdynia, Maciej Stachura.

Przed meczem wiele mówiło się o tym, że decydującą rolę odegrają łącznicy ataku. Wyższe notowania w grze nogami zbierał zdecydowanie Banaszek, ale w niedzielę w ekipie łodzian na tej pozycji grał świetnie dysponowany Teimure Sokhadze.

Spotkanie lepiej rozpoczęło się dla gospodarzy. Już w drugiej minucie po ostrym starciu Kamila Bobryka i Mateusza Bartoszka sędzia Tomasz Jarowicz przyznał rzut karny dla gdynian. Ze świetnej okazji skorzystał Dawid Banaszek, który precyzyjnym kopnięciem zmieściłł jajowatą piłkę między słupkami. W odpowiedzi w dziesiątej minucie meczu celnym kopnięciem popisał się Sokhadze i na tablicy wyników ponownie wyświetlił się rezultat remisowy.

Gdynianie chwilę później zaskoczyli gości zaskakującą akcją. Po podaniu nogą Rafała Kwiatkowskiego w pościg za piłką ruszyło dwóch skrzydłowych Arki i pierwsze przyłożenie na swoim koncie zapisał Szymon Sirocki. Nieskutecznym zagraniem zakończyła się próba podwyższenia Banaszka, ale ten sam zawodnik w 19. minucie wykorzystał kolejny rzut karny. W międzyczasie celnym kopnięciem drugi raz popisał się Sokhadze.

Kolejne punkty gdynianie zawdzięczają dwójkowej akcji Łukasza Szostka i Szymona Sirockiego. Pierwszy sprytnie zagrał nad zawodnikami gości, a ten drugi wykorzystując swoją nieprzeciętną szybkość skrzętnie wykorzystał podanie kolegi z drużyny zapisując na swoim koncie drugie przyłożenie w niedzielnym spotkaniu. Dawid Banaszek przy kolejnej próbie podwyższenia był bezbłędny i do przerwy gdynianie pewnie prowadzili 18:9.

Budowlani na początku drugiej części spotkania nie potrafili wykorzystać dogodnych sytuacji na zmniejszenie strat do rywali, a w drużynie przeciwnej precyzyjnym drop goalem zapunktował Banaszek. W tyle nie pozostawał Sokhadze, który kilka minut później wykorzystał kolejny rzut karny.

W Gdyni nie brakowało emocji również tych nieco mniej sportowych. W 62. minucie meczu doszło do ostrego starcia pomiędzy Kazmierzem Raszpundą z Arki i Cyprianem Majcherem z Budowlanych. W konsekwencji żółtą kartką został ukarany gracz przyjezdnych, a niesportowego zachowania gracza gospodarzy sędziowie nie dostrzegli.

Na kilka minut przed zakończeniem spotkania wydawało się, że już nic nie może zagrozić zawodnikom Arki. Nic bardziej mylnego! W 85. minucie przyłożenie między słupami zaliczył Marek Grabowski, a straty zmniejszył prostym podwyższeniem Sokhadze.

Na tablicy wyników widniał wynik 21:19 i obie ekipy dzieliła już tylko różnica jednego podwyższenia. Rezultat jeszcze uległ zmianie, ale punkty padły łupem gospodarzy, a zwycięstwo przypieczętował celnym kopnięciem z rzutu karnego Damian Banaszek!

Arka Gdynia po czterech latach znowu cieszy się z mistrzostwa Polski, a Budowlani z Łodzi po ciekawym spotkaniu wieńczącym rozgrywki kończą sezon ze srebrnymi medalami.

Punkty: Arka Gdynia – Dawid Banaszek 14, Szymon Sirocki 10; Master Pharm Budowlani Łódź – Tejmuraz Sokhadze 14, Markian Grabowski 5.

Sędziował: Tomasz Jarowicz (Gdańsk). Widzów 3 000.

Arka Gdynia: Craig Bachurzewski, Jacek Wojaczek, Radosław Bysewski, Oleksandr Łomakin, Mateusz Bartoszek, Rafał Kwiatkowski, Władysław Grabowski, Paweł Dąbrowski, Łukasz Szostek, Dawid Banaszek, Radosław Rakowski, Rafał Szrejber, Mateusz Plichta, Szymon Sirocki, Tomasz Stępień oraz Kazimierz Raszpunda, Piotr Bojke, Daniel Podolski, Arkadiusz Zdunek.

Master Pharm Budowlani Łódź: Paweł Grabski, Kamil Bobryk, Toma Mchedlidze, Piotr Karpiński II, Piotr Karpiński I, Cyprian Majcher, Michał Mirosz, Nika Chkhikvadze, Mindia Abashidze, Tejmuraz Sokhadze, Dariusz Kaniowski, Markian Grabowski, Łukasz Żórawski, Maciej Orłowski, Tomasz Kozakiewicz oraz Krzysztof Szulc, Paweł Stępień, Mateusz Matyjak, Marcin Krześniak.