Pierwsza misja wykonana! Lech Poznań zdobył Sarajewo

Lech Poznań pokonał na trudnym terenie FK Sarajewo 2:0 po golach Kaspra Hamalainena i Denisa Thomallę. Asysty przy trafieniach Fina oraz Niemca zaliczyli Łukasz Trałka oraz Barry Douglas. Dzięki wygranej mistrz Polski jest na najlepszej drodze do awansu do III rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Rewanż rozegrany zostanie w stolicy Wielkopolski 22 lipca.

Lech Poznań w pierwszych fragmentach meczu narzucił wysoki pressing, ale nie przełożyło się to na klarowne okazje strzeleckie. Zapędy ofensywne mistrza Polski zostały jednak nieoczekiwanie wstrzymane przez kontuzję Karola Linetty. Pomocnik "Kolejorza" trzymając się za łydkę poprosił o zmianę. Kolejne minuty upłynęły pod znakiem spokojnej, a momentami nudnej gry z obu stron. Gospodarze zaliczyli pierwsze nieśmiałe próby zagrożenia bramce Jasmina Burica, który po ponad siedmioletniej przerwie po raz pierwszy wystąpił w swojej ojczyźnie. Ataki zawodników z Sarajewa nie sprawiały jednak większych kłopotów poznaniakom.

W 30. minucie lechici byli bardzo blisko objęcia prowadzenia, lecz strzał Kaspra Hamalainena trafił w poprzeczkę, a dobitka Tamasa Kadara została zablokowana. Po chwili to gospodarze stanęli przed szansą zdobycia gola. Błąd popełnił Tomasz Kędziora, piłka trafiła do Krste Velkoskiego, ale ten z narożnika pola karnego strzelił wprost w poznańskiego bramkarza.

Kilka minut później trener Skorża znów miał kolejny ból głowy, bowiem Dawid Kownacki doznał urazu w starciu z jednym z piłkarzy FK i przedwcześnie musiał opuścić boisko. Na przekór kłopotom, poznaniacy w końcu dopięli swego. Po dokładnym dośrodkowaniu Łukasza Trałki, Hamalainen głową trafił do siatki, choć Senedin Ostrakovic był bliski wybicia piłki.

Po przerwie mistrz Bośni i Hercegowiny rzucił się do ataków. Jednak Lecha niczym wytrawny bokser zadał kolejny, jak się okazało decydujący cios. W 62. minucie dokładne dośrodkowanie z rzutu wolnego Barry’ego Douglasa na gola strzałem głową zamienił nowy nabytek Kolejorza Denis Thomalla. Prowadząc 2:0, lechici grali bardzo ekonomicznie i w końcówce oddali inicjatywę rywalom. Kilka strzałów piłkarzy FK było groźnych, ale mijały światło bramki.

FK Sarajewo - Lech Poznań 0:2 (0:1)

Bramki: Kasper Hamalainen (40'-głową), Denis Thomalla (62'-głową)

FK Sarajewo: Senedin Ostrakovic – Anel Hebibovic, Milan Stepanov, Tomislav Barbaric, Bojan Puzigaca – Samir Radovac (78' Edin Rustemović), Gojko Cimirot, Haris Duljevic, Milos Stojcev (66' Mehmed Alispahic), Krste Velkoski (73' Amer Bekic) - Leon Benko.

Lech: Jasmin Buric – Tomasz Kędziora, Marcin Kamiński, Tamas Kadar, Barry Douglas – Dawid Kownacki (38' Dariusz Formella), Łukasz Trałka, Kasper Hamalainen, Karol Linetty (7' Dariusz Dudka), Szymon Pawłowski (78' Darko Jevtic) – Denis Thomalla.

Żółte kartki: Tomislav Barbaric, Haris Duljevic, Bojan Puzigaca – Dariusz Formella, Tomasz Kędziora, Darko Jevtic

Sędzia: Paolo Valeri (Włochy) Widzów: 18 tys.