MME w kolarstwie torowym: Trwa medalowa seria Polaków

Daniel Staniszewski (w środku)

Kolejne cztery medale – złoty, dwa srebrne i brązowy - wywalczyli polscy kolarze torowi drugiego dnia mistrzostw Europy młodzieżowców i juniorów w Atenach. Po złoto sięgnął junior Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów) w wyścigu na 3 km na dochodzenie.

W eliminacjach ustanowił rekord Polski w swojej kategorii wiekowej wynikiem 3.15,062. W finale pojechał nieco wolniej – 3.16,732, ale i tak nie dał żadnych szans Francuzowi Thomasowi Denisowi – 3.20,005.

Srebrny krążek wywalczyli młodzieżowcy w sprincie drużynowym. W finale Mateusz Lipa, Mateusz Rudyk (obaj ALKS Stal Grudziądz) oraz Patryk Rajkowski (UKS Mróz Jedynka Kórnik), który zastąpił startującego w eliminacjach Piotra Stanisławka (ALKS Grudziądz), osiągnęli wynik 44,780. Zwyciężyli Niemcy – 44,206.

Na drugim stopniu podium stanęła również drużyna juniorek w wyścigu na 4 km na dochodzenie. Daria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), Justyna Kaczkowska (UKS Twoja Merida Imielin), Weronika Humelt (UKS Mróz Jedynka Kórnik) oraz Nikola Różyńska (ALKS Stal Grudziądz) pobiły w finale rekord kraju - 4.40,371. Bezkonkurencyjne okazały się Włoszki, poprawiając rekord świata w tej kategorii wiekowej – 4.33,463. Srebro odebrała także startująca w eliminacjach młodsza siostra Darii - Wiktoria Pikulik (BCM Nowatex Ziemia Darłowska), którą w finale zastąpiła Humelt.

W sprincie juniorek po brąz sięgnęła Julita Jagodzińska (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne). Triumfowała Niemka Emma Hinze.

„Cieszą nie tylko medale, ale i czasy uzyskane przez naszych reprezentantów. Zwracam uwagę na rezultat Stanisławskiego na 3 km. Pojechał niewiele wolniej od rekordu świata sprzed pięciu lat Australijczyka Dale’a Parkera” – powiedział PAP dyrektor sportowy PZKol. Andrzej Piątek.

Po dwóch dniach polska ekipa ma już w dorobku siedem medali. We wtorek złoto wywalczyła Kaczkowska na 2 km na dochodzenie, srebro – juniorzy w sprincie drużynowym, a brąz juniorzy w wyścigu na 4 km na dochodzenie.

W zawodach na torze olimpijskim w stolicy Grecji, które potrwają do niedzieli, wystąpi w sumie 33 reprezentantów Polski.