Sukces finansowy Legii nie przekłada się na sportowy

Piłka nożna
Sukces finansowy Legii nie przekłada się na sportowy
fot. PAP
Sukces finansowy Legii, a jednocześnie gorszy wynik sportowy niż przed rokiem, to przede wszystkim skutek transferu Radovicia

Piłkarski wicemistrz Polski Legia Warszawa zarobiła 4,1 miliona euro na transferach, zdecydowanie najwięcej ze wszystkich klubów ekstraklasy - wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Grant Thornton. Drugi pod tym względem jest Lech Poznań - 2,8 mln euro.

W sezonie 2014/15 polskie kluby wykazały się największą aktywnością na rynku transferowym od czterech lat. Wprawdzie dochód wszystkich zespołów łącznie był niemal identyczny jak w poprzednim roku - ok. 9,6 mln (rekord to 11,4 mln w sezonie 2012/13), ale 16 uczestników najwyższej klasy rozgrywkowej otrzymało za nowych piłkarzy i wydało na nich o cztery miliony więcej niż przed rokiem - odpowiednio 17,7 i 8 mln euro w sezonie 2014/15 oraz 13,7 i 4 mln w sezonie 2013/14.

 

- Tendencja na polskim rynku transferowym jest bardzo obiecująca. Rosną zarówno przychody, jak i wydatki. Kluby są w stanie coraz łatwiej znajdować nabywców na swoich piłkarzy i uzyskiwać coraz lepsze ceny. Jednocześnie kluby uzyskane w ten sposób dodatkowe przychody zwykle inwestują, to znaczy przeznaczają na zakup nowych, coraz lepszych zawodników. To dobrze wróży rozwojowi ekstraklasy, zarówno w wymiarze czysto piłkarskim, jak i biznesowym - ocenił partner w Grant Thornton Szymon Wróblewski, dyrektor zespołu doradztwa dla branży sportowej.

 

Legia, która straciła tytuł mistrza Polski na rzecz Lecha Poznań, otrzymała za sprzedanych zawodników 5,9 mln euro, a nowi piłkarze kosztowali ją 1,8 mln. Jednym z tych, którzy odeszli, był Miroslav Radovic, który był centralną postacią warszawskiego klubu.

 

- Sukces finansowy Legii, a jednocześnie gorszy wynik sportowy niż przed rokiem, to przede wszystkim skutek transferu Radovica. Drużyna sprzedała go w newralgicznym momencie sezonu i wydaje się, że do tej pory nie znalazła jego następcy, o czym świadczy chociażby przegrany mecz o Superpuchar z Lechem – uważa Paweł Zaczyński, menedżer w Departamencie Audytu.

 

Z kolei Lech wykonał najmniejszą liczbę transferów ze wszystkich klubów ekstraklasy - tylko 16. Wzbogacił się na nich o 2,8 mln euro, a ponadto został mistrzem kraju. Największą liczbę ruchów na rynku transferowym dokonała Lechia Gdańsk - 49.

 

W ostatnich latach polscy piłkarze stali się atrakcyjnym "towarem eksportowym" - od sezonu 2009/10 kluby ekstraklasy wzbogaciły się dzięki sprzedaży rodzimych graczy (w tym do innych polskich drużyn) o 65,2 mln euro, natomiast wydano na nich 17,1 mln. Bilans transferów zawodników zagranicznych wyniósł 21,4 mln za sprzedaż i 22,1 mln za kupno.

 

Kolejny sezon rywalizacji o mistrzostwo kraju rozpocznie się w piątkowe popołudnie, gdy Wisła Kraków zagra z Górnikiem Zabrze, a Lechia Gdańsk podejmie Cracovię.

Az, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze