Sarnacki awansował w rankingu IJF

Sporty walki

Maciej Sarnacki (Gwardia Olsztyn) awansował z 17. na 15. miejsce w rankingu wagi +100 kg Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). W niedzielę Polak zajął trzecie miejsce w turnieju Grand Slam w Tiumeniu. Prowadzi siedmiokrotny mistrz świata Francuz Teddy Riner.

Sarnacki, który w Rosji wygrał trzy z czterech walk (przegrał tylko w półfinale z późniejszym triumfatorem Japończykiem Hisayoshim Harasawą), zgromadził dotychczas 939 punktów. Do zamykającego pierwszą dziesiątkę Rumuna Daniela Natei traci niewiele ponad 200 pkt.

Na liście olimpijskiej, która obejmuje po jednym zawodniku z danego kraju, Sarnacki plasuje się na 11. pozycji. Z tego rankingu awans na przyszłoroczne igrzyska uzyska 22 judoków.

Wśród kobiet najwyżej w klasyfikacji olimpijskiej (do Rio de Janeiro pojedzie po 14 judoczek z każdej kategorii, po jednej z danego kraju) są Katarzyna Kłys (70 kg, Polonia Rybnik) i Daria Pogorzelec (78 kg, Wybrzeże Gdańsk) - na odpowiednio 10. i 12. lokacie. Liderują Słowenka Tina Trstenjak i Holenderka Kim Polling.