Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy – 88 Polaków w Tbilisi

Inne
Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy – 88 Polaków w Tbilisi

W XIII Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Tbilisi, który potrwa od niedzieli do 1 sierpnia, wystartuje 3600 sportowców z 50 krajów, w tym 88 z Polski. Biało-czerwoni wystąpią w siedmiu dyscyplinach.

Polacy startować będą w gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkoatletyce, siatkówce, pływaniu oraz tenisie.

 

Irena Szewińska podkreśliła, że dla młodych zawodników, w wieku 14-18 lat w zależności od dyscypliny, ta impreza może i powinna być początkiem międzynarodowej kariery oraz drogą prowadzącą na wyżyny olimpizmu. Zwracając się do nich przed odlotem do stolicy Gruzji, zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w sprincie i skoku w dal powiedziała:

 

Życzę wam, abyście już teraz spisali się na miarę własnych marzeń, ale jeszcze ważniejsze jest to, żeby wyjazd na ten festiwal był dla was etapem w rozwoju sportowym.

 

Poprzedni, XII Festiwal, którego gospodarzem był w 2013 roku holenderski Utrecht, przyniósł biało-czerwonej ekipie siedem medali (4-2-1). Złote wywalczyli: Konrad Bukowiecki w pchnięciu kulą, Mateusz Borkowski w biegu na 3000 m, Paulina Borys w skoku wzwyż oraz Kamila Pasternak w judo (+70 kg). Ten dorobek uplasował Polskę na dziewiątej pozycji w klasyfikacji medalowej imprezy.

 

W grupie znanych polskich sportowców, którzy z powodzeniem startowali w EYOF-ach, są m.in. pływacy Paweł Korzeniowski, Przemysław Stańczyk, Radosław Kawęcki, lekkoatleta Michał Bieniek, judoczki Ewa Konieczny i Halima Mohamed-Seghir, badmintonistka Kamila Augustyn, kolarz Tobiasz Lis. W siatkówce złote medale zdobyli chłopcy w latach 1999, 2003 i 2009 oraz dziewczęta w 1999 roku. W tych drużynach występowało wielu do dziś czołowych zawodników polskiej ligi i reprezentacji.

 

Pomysłodawcą Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy (mających swe letnie i zimowe edycje) jest były przewodniczący MKOl Jacques Rogge. Impreza swą premierę miała w roku 1991 w Brukseli.

ko, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze