MŚ w pływaniu: Czerniak chce skompletować kolekcję medali

Inne
MŚ w pływaniu: Czerniak chce skompletować kolekcję medali
fot. PAP
W ME w Berlinie Czerniak triumfował na 100 m stylem motylkowym

Od niedzieli dziewiętnaścioro polskich pływaków będzie rywalizować w Kazaniu w mistrzostwach świata. Największe szanse na sukces mają Konrad Czerniak i Radosław Kawęcki, którzy do Rosji pojechali jako aktualni mistrzowie Europy.

W ME w Berlinie Czerniak triumfował na 100 m stylem motylkowym. W stolicy Niemiec stanął także na drugim stopniu podium zmagań na 50 m kraulem. Podopieczny Bartosza Kizierowskiego nie ukrywa, że bardzo mu zależy na zwycięstwie w Kazaniu.

 

- Chcę skompletować kolekcję, bo z mistrzostw świata brakuje mi już tylko złotego krążka - przyznał.

 

26-letni puławianin dwa lata temu w Barcelonie był trzeci na 100 m stylem motylkowym, a w 2011 roku w Szanghaju przegrał na tym samym dystansie tylko ze słynnym Amerykaninem Michaelem Phelpsem.

 

Wysokie aspiracje Czerniaka mają solidne podstawy. W koronnej konkurencji może się pochwalić najlepszym w tym roku wynikiem na świecie - 51,37 s. Trenujący na co dzień w Madrycie zawodnik do tego sezonu szykował się nieco inaczej. Przygotowania rozpoczął już we wrześniu, a minimum na MŚ wypełnił w marcu, przy okazji wiosennych mistrzostw Hiszpanii. To właśnie w Maladze był tak szybki. W majowych mistrzostwach Polski w Szczecinie był tylko minimalnie wolniejszy - 51,40.

 

Kawęcki smak tytułu mistrza świata poznał dwukrotnie - w 2012 i 2014 roku - ale na krótkim basenie. Na pływalni o olimpijskich rozmiarach blisko triumfu był dwa lata temu w Barcelonie. Na 200 m stylem grzbietowym czasem 1.54,24 ustanowił rekord Europy, ale Amerykanin Ryan Lochte był szybszy o 0,45 s

 

Podopieczny Pawła Słomińskiego na tegorocznej liście światowej plasuje się na szóstym miejscu. Wynik 1.56,38 osiągnął w mistrzostwach Polski.

 

W Barcelonie na podium udało się stanąć jeszcze Pawłowi Korzeniowskiemu, który był drugi na 200 m stylem motylkowym. 30-letni oświęcimianin porzucił jednak tę konkurencję. Teraz, trenujący pod okiem Roberta Białeckiego zawodnik, chce laury zdobywać na dystansie o połowę krótszym, co oznacza rywalizację m.in. z Czerniakiem.

 

Korzeniowski przez ostatni rok zrobił na 100 m duży postęp, ale wywalczyć medal w Kazaniu będzie mu bardzo ciężko. W mistrzostwach Polski uzyskał czas 51,71, co jest ósmym w tym roku wynikiem na świecie.

 

Pływacy będą się ścigać na... stadionie piłkarskim. Organizatorzy na płycie obiektu Rubina Kazań wznieśli dwa tymczasowe baseny. Jeden służy do rozgrzewek, a na drugim odbędzie się walka o medale. Mistrzostwa potrwają do 9 sierpnia. Finał 200 m stylem grzbietowym zaplanowano na 7 sierpnia, a 100 m stylem motylkowym na 8 sierpnia.

 

Reprezentacja Polski na MŚ w pływaniu w Kazaniu:

 

kobiety: Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław), Dominika Sztandera, Alicja Tchórz (obie Juvenia Wrocław), Aleksandra Urbańczyk (AZS UPŁ Łódź), Katarzyna Wilk (AZS AWF Katowice);

 

mężczyźni: Marcin Cieślak (Warszawianka), Konrad Czerniak, Tomasz Polewka (obaj AZS AWF Katowice), Michael Domagała, Filip Zaborowski (obaj MKP Szczecin), Jan Hołub, Kacper Klich (Śląsk Wrocław), Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski, (obaj AZS AWF Warszawa), Kacper Majchrzak (Warta Poznań), Marcin Stolarski (UKS Żoliborz), Jan Świtkowski (Skarpa Lublin), Wojciech Wojdak (Unia Oświęcim), Mateusz Wysoczyński (AZS AGH Kraków).

Az, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze