Rosjanin najszybszy w Lesznie

Żużel
Rosjanin Grigorij Łagutaw finale pokonał Piotra Pawlickiego (z lewej) oraz Grega Hancocka

Rosjanin Grigorij Łaguta (KS Toruń) wygrał w Lesznie drugą edycję Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi na żużlu. W finale pokonał Piotra Pawlickiego (Fogo Unia Leszno), Grega Hancocka (Unia Tarnów) oraz Martina Vaculika (Unia Tarnów).

W Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi wystąpili żużlowcy z najlepszą średnią biegową po 10 rundach rozgrywek. Na stracie zabrakło kontuzjowanych Jarosława Hampela i Piotra Protasiewicza. Stawka turnieju w Lesznie była niezwykle silna i bardzo zbliżona do obsady cyklu Grand Prix, a pula nagród w mistrzostwach wynosiła 100 tysięcy złotych.

Mistrzostwa rozgrywane były w dość nietypowej formule – po rundzie zasadniczej dwóch najlepszych zawodników awansowało automatycznie do finału, natomiast uczestnicy z miejsc 3-10 rywalizowali w dwóch półfinałach, których zwycięzcy uzupełnili stawkę decydującego wyścigu. To sprawiło, że niemal wszyscy żużlowcy walczyli do ostatniego biegu o zajęcie lokaty w pierwszej "10".

Od początku zawodów ponad sześć tysięcy kibiców było świadkami znakomitej rywalizacji i zaciętej walki na torze. W pierwszej części mistrzostw bardzo dobrą jazdę pokazali Martin Vaculik, Greg Hancock i zwycięzca sprzed roku Emil Sajfutdinow, którzy bardzo szybko zapewnili sobie udział w dalszej części turnieju.

Vaculikowi i Hancockowi przytrafiło się po jednej wpadce, kiedy to kończyli wyścigi na ostatniej pozycji, ale to oni z 11 punktami "wjechali" bezpośrednio do finału. O awans do decydującego wyścigu do końca walczył Nicki Pedersen, ale w 17. biegu przeszarżował z atakiem na Sajfutdinowa i wylądował na dmuchanej bandzie. Duńczyk z powtórki został wykluczony, a ponieważ po upadku nie czuł się najlepiej, zrezygnował ze startu w półfinale.

Bohaterem i to bardzo niespodziewanym mistrzostw w Lesznie został Grigorij Łaguta. Rosjanin wykorzystał szansę, jaką dawał regulamin. Rzutem na taśmę, z zaledwie siedmioma punktami i jednym wygranym biegiem na koncie, awansował do półfinału. W nim stoczył niesamowity pojedynek z Sajfutdinowem, którego minął na ostatnim łuku. Z innego półfinału awansował Piotr Pawlicki.

W wielkim finale Łaguta znów zaskoczył rywali i wygrał już zdecydowanie, a Pawlicki niemal do ostatniego łuku walczył o drugą lokatę z Hancockiem.

Wyniki:

1. Grigorij Łaguta (KS Toruń)                                7 pkt+1. miejsce w finale
2. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)                        10+2. miejsce w finale
3. Greg Hancock (PGE Stal Rzeszów)                          11+3. miejsce w finale
4. Martin Vaculik (Unia Tarnów)                             11+4. miejsce w finale